Çocuğa Tuvalet Eğitimi


Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? 

Çocuklar genellikle 18-24 aylar arası tuvalet eğitimi almaya hazırdır. Çocuğa tuvalet eğitimi verildiğinde artık altını ıslatma probleminden kurtulur. Antalya Psikolog sitesinde bu bu sefer konu ettiğimiz çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir ? Gece tuvalet eğitimi nasıl yapılır ? ve çocuğa tuvalet eğitimi verildikten sonra altını ıslatıyorsa neler yapılabilir ? gibi soruların cevabını bulacaksınız.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Altını Islatan Çocuk İçin Neler Yapılabilir?

Normal gelişim sergileyen çocuklar 2-3 yaş döneminde tuvalet gereksinimini haber verir, ancak bu yaşlarda organları üzerindeki kontrolü tam olarak sağlayamadıkları için zaman zaman altlarını ıslatabilirler. Bu duruma bağlı olarak, 4 yaşına kadar arada sırada görülen altını ıslatma davranışı normal karşılanabilir. Alt ıslatma davranışı her zaman psikolojik bir soruna dayanmayabilir. Bu sebeple öncelikle organik bir bozukluk olup olmadığı mutlaka saptanmalıdır.

Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kalıtım, yanlış tuvalet eğitimi, ateşli hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları altını ıslatma davranışına yol açabilir. Bu durumlarda alt ıslatma davranışı kısa süreli ve geçicidir. Ancak çocuğun fiziksel, hareket, dil ve zeka gelişimi normalse, tuvalet eğitimini normal dönemde aldıysa ve 4 yaşında olmasına rağmen gece veya gündüz altına kaçırma davranışı zaman zaman da olsa devam ediyorsa, çocuğun duygusal bir sorunu olduğunu düşünebiliriz.

Bebek Tuvalet Eğitimi, Çocuğa Tuvalet Eğitimi ve Altını Islatma Nedenleri

Alt ıslatma iki şekilde karşımıza çıkar. Birincide çocuk 4-5 yaşında olmasına rağmen idrar kontrolünü hiç kazanmamıştır. Bu durum organik kökenli ya da yanlış tuvalet eğitiminden kaynaklanabilir. Gelişme geriliği olan çocuklar idrar kontrolü ve tuvalet alışkanlığını yaşıtlarına göre daha geç kazanırlar. İkincisi ise; çocuğun 2 – 3 yaşlarında kendini kontrol etmeyi öğrendikten sonra yeniden altını ıslatmaya başlamasıdır. Organik nedenler söz konusu olabilir ancak kardeş kıskançlığı, ortam değişikliği, olumsuz aile ilişkileri, tutarsız ebeveyn tutumları, boşanma gibi durumların yarattığı ruhsal nedenler daha ağırlıktadır.

Altını Islatan Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Altını Islatma Tedavisi İçin Neler Yapılabilir? 

Alt ıslatma davranışının altındaki ruhsal nedenler, çocuğun düşüncesinde açık biçimde yer almaz. Bu sorunlar tedavide ortaya çıkarılarak çözümlenmeye çalışılır. Altını ıslatmanın, Enürezisin organik ve biyolojik bir sebebi olup-olmadığı anlaşıldıktan sonra; aileye danışmanlık, davranış tedavisi, psikoterapi ve ilaçla tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Tedavi yöntemleri çocuğun aile ve kendi öznel yapısına uygun olacak şekilde planlanmalıdır.

©2017 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.