Antalya Depresyon Güncesi


Antalya Depresyon Güncesi

Antalya Psikolog sitesi olarak, aşırı hüzün, çökkünlük ve bitkinlik hali olan depresyon hakkında Antalya Depresyon Güncesi başlıklı bir yazı kaleme aldık. Eski neşenizi kaybetmiş ve coşku veren şeylere karşı ilginizde azalma ve aşırı isteksiz hissediyorsanız, bu yazımız ilginizi çekebilir.

Antalya depresyon güncesi başlığında, “Öncelikle major depresyon nedir?”, “Depresyon belirtileri nelerdir?”, “Depresyon sebepleri nedir?” gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.  Depresyon şikayetlerim var ve Antalya ‘da uzman psikolog arıyorum diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Depresyon Nedir?

Antalya Depresyon Güncesi

Antalya Depresyon Guncesi

Bazı yaşam olaylarına karşı üzüntü ve umutsuzluk hissetmek yaşamsal ve normal olabilir. Önemli bir kayıp, hayattaki büyük değişimler, stres ya da hayal kırıklığı  gibi. Böylesi durumlarda hissettiğimiz kötü duygular yaşamımızı değiştirmemiz yönünde bir ivme kazandırır. Sevdiğimiz bir yakının ölümü karşısında hissettiğimiz depresyon aylarca devam edebilir. Kaybın yıl dönümü, o kişinin doğum günü gibi zamanlarda depresyon duygularımız tavan yapabilir. Ancak her şeye rağmen zaman zaman eğlence ve coşkulu şeylere ilgi duyabiliyorsak, bu bir depresyon belirtisi değildir.

Antalya’ da depresyon oldukça yaygındır. Her 3 kişiden biri, yaşamının belli bir döneminde majör depresyon belirtileri yaşıyor. Bir çoğumuz depresyonu hafif atlatabilirken, her 10 kişiden 1’i orta ve şiddetli seviyede geçirebiliyor.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri için birçok depresyon testi yapılabilir. Çeşitli kaynaklarda Back Depresyon Ölçeği bulabilirsiniz. Uygulama sonuçlarına göre depresyonda olup olmadığınızı görebilirsiniz. Tabii ki sonuçlarla bir yere varmak mümkün değildir. İyileşme için psikolog, psikiyatrist desteği şart. Ancak aşağıda belli başlı depresyon belirtilerini okuyabilirsiniz. Bunlar size yol gösterebilir.

  • Aşırı mutsuzluk hali. Mutsuzluk hali gün boyu süreklidir, ancak gün içinde şiddeti değişebilir. Haftalar boyunca sürebilir.

  • Olağan etkinliklere ilgi ve istek kaybolur.

  • Düşünce özellikleri yavaşlar, odaklanma zayıflar. Sorun çözme, zorluklarla başa çıkma, plan yapma kapasitesi düşer, aşırısı kararsızlık yaşanır.

  • Sürekli kendini suçlama, kötü ve hiçbir şeyi hak etmediğini düşünme

  • Hiçbir zaman iyileşmeyeceğini düşünme, intihar düşünceleri, kendine zarar verme davranışları

Depresyonda Fiziksel Belirtiler

  • Aşırı iştahsızlık ve kilo kaybı

  • Cinsel istekte azalma

  • Fiziksel olarak aktif olmadığı halde aşırı bitkinlik ve yorgunluk hali

  • Tükenmişlik duygularına rağmen uykusuzluk, en sonunda uyusa da dinlenememek, yeteri kadar uyuyamamak, sabahları vaktinden 1-2 saat önce kalkmak, ya da normalden fazla uyumak

  • Bedenen hareketlilikte düşüş, yavaş konuşma

Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız depresyon testi uygulayabilirsiniz. Tabii ki bu belirtilerden 5 ya da daha fazlasına sahipseniz majör depresyon  tanısı için psikolog, psikiyatrist, psikoterapist yardımına ihtiyacınız olabilir.

Depresyon Sebepleri Nelerdir ?

Hiç kimse depresyona neyin sebep olduğu konusunda kesin bir şey söyleyemese de, birçok durumda genetik faktörlerin depresyona yatkınlığı belirlediği bilinmektedir. Majör depresyonun aile bireylerinde yaygınlığı %30 genetiktir.  Stresli yaşam olayları depresyonun ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Başkalarıyla yaşadığımız çatışma ve anlaşmazlıklar iyi olma halimizi bozar. Sosyal ve çevresel stres kaynakları, finansal güçlükler, emeklilik, işsizlik, yeni doğan bir çocuk, yalnızlık, önemli bir kişi ya da bir nesnenin kaybı depresyona sürükleyebilir. Depresyona yatkınlığı olan hassas kişiler, böylesi hoş olmayan yaşam olaylarına depresyonla tepki verebilirler.

Kişilik yapısı bir diğer sebep. Depresyonda iken, bazı kişilik yapısına sahip bireyler olayları ve kendilerini negatif yönden değerlendirirler. Yaşanan iyi tarafları görmez, kötü giden şeylere odaklanırlar. Bu kişiler depresyonda değilken bile her şeye olumsuz açıdan bakarlar. Kısacası bu kişiler depresif kişiliklidirler.

Bazı fiziksel rahatsızlıklar depresyona sebep olabiliyor.  Enfeksiyonun yol açtığı rahatsızlıklar, grip, hepatit, tiroit hormonları, anemi,  diyabet, doğum kontrol hapları, alkol ve madde kullanımı, kalp damar rahatsızlıkları  depresyon için zemin oluşturabiliyor.

Antalya Depresyon Güncesi başlıklı yazımızda  kaygı ve depresyon hakkında kısaca bilgi vermek istedik. Bu bilgiler ışığında, depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız, Antalyada uzman psikolog, psikoterapist,  psikolojik danışman,  hipnoterapist, klinik psikolog ve psikiyatristten depresyon tedavisi yardımı almaktan çekinmeyin. Kaygı ve depresyon hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

DEPRESYON VE KAYGI BELİRTİLERİNİ AZALTMANIN 10 YOLU 

5 MADDE İLE DEPRESYON NEDİR? NASIL BAŞA ÇIKABİLİRSİNİZ?

Antalya Depresyon

 Antalya Psikolog

©2019 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Tüm Hakları Gizlidir.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.