Boşanma Davası Sorunları


Boşanma Davası Sorunları

Antalya psikoloji sitesinde, evlilik ve çift ilişkilerine dair yaşanan sorunlar hakkında yazılar kaleme aldık. Boşanma davası sorunları başlıklı yazımızda, boşanma ve evlilik sorunlarını önlemenin yollarını yazdık. Boşanma sebepleri, çekişmeli boşanma hakkında ve boşanma süresi çekişmeli geçen çiftleri bilgilendirmeye çalıştık. Antalya, boşanma davası için başvuran çiftlerin en yoğun olduğu kentlerden birisidir. Bu yüzden boşanma nasıl olur, boşanma kararı nasıl alınır bilmek istiyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Boşanma Davası Sorunları

Boşanma davası ne zaman başlar? Boşanma ve evlilik sorunlarını önlemenin 7 ilkesi,  çanların ne zaman çaldığını farketmekle başlar. Evliliğe adım atanlar, iyi günde ve kötü günde her koşulda birbirine destek olmaya söz verirler.  Nikâh masasında evet derler…

Boşanma ve Evlilik Sorunlarını Önlemenin 7 İlkesi

Bütün çiftler mutlu olacaklarına inanarak evlenir ve bir süre mutlu olabilirler. Kimi çift evliliklerinin hemen akabinde, kimisi bir ay kimisi bir yıl sonra mutluluğu kaçırabilirler. Zamanla katlanması güç bir birlikteliğe doğru yol alabilirler. Birlikte mutluyuz derken bir anda geçimsizlik çanları çalmaya başlayabilir. Boşanma davası sorunları ve evlilik problemlerini önlemenin 7 ilkesi,  çanların ne zaman çaldığını farketmekle başlar.

Boşanma Davası Yolunu Açan Etkenler

Boşanma sebepleri arasında olabilecek en önemli konular:

  1. Para Kazanma ve Kazanılanı Harcama:Evli olmanın en önemli koşullarından birisi nasıl para kazanılacağıdır. Her ikinizin de bir işi var ve kazanıyorsunuz. Ancak kazandığınız parayı ne şekilde harcayacağınız konusunda bir ayrılık yaşıyorsanız çanlar çalmaya başlar. Özellikle içinizden birisi arkadaşına, ailesinden birine bir şekilde mali destek olma zorunluluğu içinde hissediyor ve bu yönde kararlar alıyorsa.
  2. Çocukların Bakımı:Kimse çocuğunu anne babasının evinden getirmiyor. Evliliklerde çocuk sahibi olunur. Peki, bu çocuğun bakımı, çocuk psikolojisi, beslenmesi eğitimi nasıl olacak? Kim hangisinden ne kadar sorumlu olacak? Bu konuda da görüş ayrılıkları ortaya çıkabilir ve evlilik çanınız ötebilir.
  3. Nitelikli Zaman:Eşim benimle yeterli zaman geçirmiyor, arkadaşlarına ve ailesine benden fazla zaman ayırıyor. Üstelik arkadaşı, anne-babası ile konuşurken daha neşeli, benimleyken hep somurtkan oluyor.  Birlikte hiçbir şey konuşamıyoruz. Artık konuşacak bir şey bulamıyoruz. “
  4. Çekirdek Ailelerle İlişkiler:İçinde bulunduğunuz koşullar gereği eşinizin ailesiyle aynı evde yaşamak zorundasınız. Ya da, eşinizin aile üyelerinden biri sürekli sizinle yaşamak zorunda kalmış olabilir. Bu koşullarda eşinizin sürekli onların etkisinde olduğunu düşünebilir, evdeki konumunuzu sorgulayabilir, çekirdek aile olamamanın sıkıntısını çekiyor olabilirsiniz. Bütün bunları eşinizle konuşup bir fikir birliğine varamazsanız çanlar çalabilir.
  5. Yakınlaşma ve Sevgi İfadeleri:“Sen bana hiç sarılmıyorsun. Köpeğinle, arabanla başkaları ile daha fazla ilgileniyorsun. Uzun zamandır beni hiç öpmedin. “ diye düşünüyorsanız, üstelik cinsel ilişkinizde sorunlar yaşıyorsanız hala çan sesini duymuyor musunuz?
  6. Monotonluk ve Kısır Döngüler:Evliliğinizde kendinizi yenileyebiliyor musunuz? Birlikteliğiniz bir kısır döngüde, tekdüzelikte sıkışıp kalmış mı? İlişkiniz monoton hale mi geldi? Yenilik ve süprizlere kapalımızınız?
  7. Takdir, İlgi ve Değer Verme:Bazı çiftler birbirini takdir edemez, birbirlerinin ilgilerini, düşüncelerini küçümserler. Bu durumda birbirlerine saygıları azalır, her gün bir öncekinin tekrarı haline gelir. Eşine verdiği değer azalır, aynı evde iki yabancı gibi yaşamaya başlarlar. Eşler ev içinde doyurucu ortam oluşturamaz, kendi öz bakımlarına önem vermez ve birbirlerine ilgileri azalır. Bu durumda hala çanın sesi duyulmuyorsa çift aldatma hikayesi  ile karşılaşabilir.

Boşanma Davası ve Boşanma Süresini Kolaylaştırabilirsiniz

Tıpkı otomobilinizin periyodik bakımı gibi birlikteliklerin de bir bakımı vardır. Evliliğinizdeki sorunları eşinizle paylaşabilecek düzeyin altında iseniz bir evlilik danışmanına başvurmanız gerekebilir. Evlilik terapisi, ilişkinizde süre giden sorunların kaynaklarını görmenize ve değişimi yakalamanıza destek olacak bir başlangıç olabilir.  Çevrenizde, özellikle Antalya ’da psikolog, psikolojik danışman, psikoterapi ve aile terapisi gibi uzmanlara ulaşabilir, ilişkinize dair sorunlarınızı halledebilirsiniz.

Ali Bıçak
Uzman Klinik Psikolog
Psikoterapist
Antalya Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık

 

©2019 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.