Evlilik ve Aile Danışmanı


Değişim İçin Evlilik ve Aile Danışmanı

Antalya psikoloji sitesi, evlilik ve aile danışmanı ihtiyacı duyan kişileri bilgilendirmek amaçlı yazılar yayınlıyor. Değişim için evlilik ve aile danışmanı başlıklı bu yazıda, evliliklerinde sorunlar yaşayan çiftlerin ne tür adımlar atabileceklerini bulabilirsiniz. Antalya evlilik ve aile danışmanlığı merkezleri açısından zengin bir şehirdir.

Evlilik ve Aile Danışmanı

Evlilik ve aile danışmanı nedir? Birlikteliklerinde her hangi bir sorun yaşayan çiftlerin evlilik ve aile danışmanına başvurduklarında en sık düştükleri ikilem “Evlilik sorunlarımızı halletmek istiyoruz, ama ben değişmeden eşim değişsin, ilişkim değişsin istiyorum” şeklinde oluyor. Danışmanlığa başvuran her çift, en başta bu düşünce ve inanca göre hareket ediyor. Her zaman karşı tarafın değişmesi ile sorunların halledileceğine inanıyorlar.

Evlilik ve aile danışmanı ile “Kim değişecek?”, “Bir evlilik ve birliktelikteki değişim nasıl olacak?”,“ Kişi mi değişmeli yoksa evlilik mi?” gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

Değişime Karşı Dirençli Oluruz

Maslow (1960), insanın kendini en üst düzeyde gerçekleştirme potansiyelini araştırırken, birçok kişinin kendini gerçekleştirme ve değiştirmesinin anlaşılamaz olduğunu söylemektedir. Bir kişi, eğer değişimi ve kendini gerçekleştirmeyi düşünüyorsa, ister istemez bir kararsızlık içinde bulur kendini. Değişimin doğasında maalesef bu vardır. Kimimiz değişime yatkın oluruz, kimimiz olmayız. Çiftler birlikteliklerinde bu yüzden bireysel değişimler yerine “Ben değişmeyeyim, ilişkimiz değişsin” şeklinde beklenti içinde oluyorlar. Her ikisi de sabit kalarak, ilişkilerinin değişmesini istiyorlar. Hal böyle olunca, çiftler kararsızlık içinde kalarak, değişim ve mevcut durumu sürdürme arasında gidip geliyorlar.

Ben Değişmem Eşim Değişsin

Örneğin, bir erkek danışan, evlilik danışmanlığına başvurduğunda, gayet haklı olarak evliliğindeki sorunların çözüme kavuşmasını istiyor. Evliliğinin değişmesini istiyor, nitekim kendisinin değişecek yönü var ve bunu kabul etmek istemiyor. Aslında, sorunlardan biri, kendisinin ailesine olan bağımlı ilişkisidir. Bu ilişki tarzını sorgulamak ve değişime gitmek yerine, eşinin ailesi ile olan ilişkisine odaklanıyor. “Eşimin ailesi evliliğimize çok karışıyor” , “Eşim hep annesine inanıyor, bana güvenmiyor” şeklinde şikâyetleri oluyor. Bu durumu aşmanın yolu bir karar verip, kendi ailesi ile olan ilişkisini sorgulayıp, kendi duruşunu değiştirmek olabilir. Bu kişi, böyle bir seçim yapabilecek konuma gelebilirse, evlilik danışmanlığından yararlanıyor diyebiliriz. Diğer türlü değişimi hep karşı taraftan talep edecek, kendisi ile ilgili bir değişime gitmeden bu kısır döngüden kurtulamayacaktır. Bu durumda karar vermesi belki uzun bir zaman alacaktır.

Evlilik ve Aile Danışmanı ile Sorunlara Çözüm

Danışanların her hangi bir değişimi gerçekleştirebilmeleri için, evlilik ve aile danışmanı ortamında, gerçek yaşamda yaşadıkları rahatsızlıkları fark edebilmeleri gerekiyor. Normalde insanlar yaşadıkları sorunlara bir yaklaşır bir uzaklaşırlar. Ancak evlilik terapisinde, sorunlara yaklaşmak daha kolay ve çözüm için seçenekleri görebilmek böylece mümkündür.

Evlilik ve Aile Danışmanı Değişim İçin Fırsat Sunar

Değişim için herkes bir çaba içinde olmalı ve kişi “Kim için değişmeliyim?” sorusuna “Kendim için” diyebilmelidir. Evlilik terapisinde insan gerçek konumunu fark ederek ne yöne gideceğine daha kolay karar verebilir. Danışanlar, “Şunu, bunu, onu değiştirmek istiyorum” derler. Onlardan neden bu değişim için 5 yıl, 10 yıl ya da daha fazla beklediklerinin cevabını araştırıp bulmalarını isteriz. Zira her değişimin ne olursa olsun, mutlaka bir maliyeti vardır. “Bu kadar yıldır yaşanılan kararsızlığın bedeli nedir?” Değişmemenin, sabit kalmanın da bir bedeli olmalı. “Madalyonun diğer yüzünde neler var?” Çiftler, sorunlarının çözümü için her birini değişmekten alıkoyan nedenleri bir kere keşfedince, değişmememin, sabit kalmanın neye hizmet ettiğini rahatlıkla anlayabiliyorlar. Böylece değişimin ve değişmemenin avantajları ve dezavantajları üzerine bir değerlendirme yapabilmeleri de mümkün oluyor.

Herkes Kendi Değişimine Odaklanmalı!

Eşim Değişsin Beklentisi İlişkide Sorun Yaratır

Yaşamınızda herhangi bir değişime ihtiyaç duyuyorsanız, siz kendi hedef ve iç kaynaklarınızın farkına varmalısınız. Ancak bu farkındalıkla değişim için belli bir beceriye kavuşabilirsiniz. Aslında evlilik ve ilişki danışmanlığının özü budur. Her insanın kendi değişim ve gelişim için kaynağı kendi içinde saklı bulunur. Evlilik ve aile danışmanı, bu kaynağı keşfedip değişime koşabilmenin en etkili yollarından biridir. Birçok yaklaşım ve evlilik ve aile terapisinde danışanların kendisi bu kaynağı maalesef yok sayma eğilimindedir. Ancak, terapide kişi iç kaynaklarını devreye sokacak kilidin anahtarını bir kez buldu mu, o kişi için değişim ve gelişim kaçınılmaz olur. İlişkideki taraflardan birinin değişimi ve gelişimi ister istemez diğer kişinin de değişimini zorunlu kılar. Böylece, eşlerden birinin değişimi nihayetinde bütün bir ilişkinin değişmesini sağlar.

Evlilik ve Aile Danışmanı Sorunlarınızı Farkettirir

Antalya evlilik terapisine gelen çiftler, en başta “Bizim bir iletişim sorunumuz var”, “Bir birimizi işitemiyoruz” derler. Bu genellikler böyledir. Ancak terapide güven geliştikçe daha farklı sorunlar dile dökülür. Örneğin, çiftin cinsel ya da herhangi bir aldatma sorunu olabilir. Ancak bu sorunu söze dökmeleri için biraz rahatlamaları gerekir. Bu yüzden ilk birkaç seans adeta ısınma turudur. Bu süreci aşabilirlerse asıl sorunlarına sıra gelir. Evlilik ve aile terapisinde asla suçlama, yargılama, eleştirme hor görmeye yer yoktur. Terapist bütün bunlardan özenle kaçınır.

Evlilik ve Aile Danışmanı Sizin İlişkinizin Uzmanı Değildir

Herkes Kendi İlişkisinin Uzmanıdır

Biz hangi terapi yaklaşımına bağlı kalırsak kalalım, terapide kullandığımız teknikler ile danışanların duygularını fark edip dengeleyebilmeleri ve daha rahat bir duygu durumuna kavuşmalarına destek oluruz. Bizim için danışanın özerkliği çok önemlidir. Kişi dışarıdan gelen zorlamalarla asla değişimi yakalayamaz ve bu durum direnç geliştirir. Antalya aile danışmanlığının nihai hedefi herkesin kendi değişiminin sorumluluğunu üstlenmesi ve gerekli adımları atabilmesi yolunda beceri geliştirmesidir. Biz psikolojik danışma sürecinde asla danışanların bizi bir uzman, otorite olarak görmelerini istemeyiz. Bizim rolümüz, daha çok danışanların sorunlarını çözmede işbirliği içinde olmaktır.

Antalya evlilik ve aile danışmanı ihtiyacı duyanların sayısının fazla olduğu bir kenttir. Eğer siz de evlilik sorunları yaşıyor ve çözüm için neler yapacağınızı düşünüyorsanız size en yakın evlilik danışmanı, psikolog ve psikolojik danışmana başvurmanızı tavsiye ederiz. Aile danışmanlığı ile evlilik ilişkinizin uzun ve tatminkar kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

Kaynaklar

  • İnsan Olmanın Psikolojisi, Maslow, H.A. Kuraldışı Yayınları, 2001
  • Evlilik ve Çift Terapisi, Çiftler Terapise, Weeks, G.R., Pusula Yayınları,2012

 

©2017 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Tüm Hakları Gizlidir.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.