Vajinismus Nedir?


Vajinismus Nedir? Ne Değildir?

Antalya psikolog sitesi olarak, cinsel sorunlar üzerine çeşitli yazılar kaleme aldık. Vajinismus Nedir? başlıklı bu yazımızda vajinismus nedir, vajinismus tedavisi mümkün mü, vajinismus tedavi yöntemleri, vajinismus egzersizleri nelerdir, vajinismus ne demek, vajinismus hastalığı nedir, vajinismus belirtileri nelerdir, vajinismus nasıl geçer ve vaginismus nasıl ortaya çıkar gibi sorunların cevaplarını bulabilirsiniz. Antalya vajinismus tedavisi için cinsel terapiye başvuran çiftlerin çoğunlukta olduğu bir şehirdir.

Vajinismus Nedir? Ne Değildir?

Vajinismus nedir? çiftlerin cinsel yaşamında en sık rastlanan cinsel uyumsuzluklardan birdir. Cinsel ilişkiye hiç izin vermeyen, izin verse de ağrı ve kasılmalardan dolayı cinsel ilişkiyi bir eziyete dönüştürür. Vajinismus hastalığı olan çift, özellikle de kadını, zamanla cinsellikten köşe bucak kaçar ve cinsel isteksizlik yaratabilir. Her hangi bir yaşta, hayatın herhangi bir döneminde karşılaşabilecek bir cinsel işlev bozukluğu olan vajinusmusu gelin kaç türde görülebileceği ve vajinismus tedavisi nasıl mümkün olduğunu bu yazımızda değerlendirelim.

Birincil Vajinismus Nedir ?

Vajinismus nedir? rahatsılığı iki türlü ortaya çıkmaktadır. Cinsel sağlık uzmanlarına göre Premier (birincil) vajinismus türünde kadının ağrısız bir şekilde cinsel birleşme yaşaması pek mümkün değildir. Zira cinsel organları çevreleyen vajinal kasların kadının kontrolü olmadan adeta spazm geçiriyor gibi kasılması buna izin vermez. Bu tür vajinusmuslu kadınlar hiçbir şekilde bir cinsel birleşme yaşayamamışlardır.  Bu kadınlar ne vajinal tampon kullanabilmekte, ne de jinekolog konrolünden geçebilmektedirler. Birincil vajinismus yaşayıyorsa bir çift, cinsel birleşmeyi hiç gerçekleştirememişlerdir.

İkincil Vajinismus Nedir ?

Cinsel ilişkilerinin başlangıcında ve devamında cinsel istek duyan, cinsellikten haz alan bir çift, ilerleyen süreçte vajinismus rahatsızlığı na yakalanabiliyorlar. Bu türdeki bir rahatsızlığa da seconder (ikincil) vajinismus denmektedir.  Bu rahatsızlık bazı önemli yaşam olayları neticesinde, mesela tıbbi bir operasyon, her hangi bir psikolojik travma yaratan olay, doğum sonrası ya da menopoz döneminde baş gösterebilir. 

Vajinismus Tedavisi Mümkün Mü? 

Hangi nedenle olursa olsun, başarılı bir cinsel terapi ile tam anlamıyla vajinismus tedavi edilebilir. Vajismus tedavisi başarısı bir cerrahi operasyon, ilaç, hipnoz ya da bunun gibi her hangi bir karmaşık teknikler gerekmez. Kesin ve net olarak vajinismuslu çift rahatsızlığını kabul eder, cinsel danışmanlıkta önerilen tedavi programına harfiyen uydukları takdirde,  %100 her hangi bir acı ve ağrı duymadan keyif veren cinsel hayata kavuşabilmeleri mümkündür. Vajinismus nitelikli bir cinsel terapist eşliğinde çok kolay çözümlenebilecek bir rahatsızlıktır.

Vajinismus Hastalığı Kaç Türdür ?

Birincil Vajinismus Ne Demek ?

Birincil vajinismus, ilk cinsel deneyimde, özellikle ülkemizde ilk gece, gerdek gecesi ve sonrasında belirti gösteren bir türüdür. Penis vajina birleşmesine izin vermez, ağrılı ve acılı bir deneyimdir. Kadın tarafından hissedilen dayanılmaz gibi gelen bu hisler bir kere bile olsun cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermez.  Birincil vajinismusta çift hiçbir zaman cinsel ilişkiye girememiştir. Defalarca denemişlerdir, ama sonuç gene aynı olmuştur. Her ikisi de bu durumu katlanılmaz bulur. Olumsuz duygular dayanılmaz olur. Cinsel terapiye başvuran çiftlerin en büyük yakınması, kadının tampon bile kullanamadığını, kendi el ve parmaklarını dahi vajinasına yaklaştıramadığını söylerler. Kadın sanki vajinasında ne tomponun,  ne parmakların ne de penisin girmesine izin vermeyen bir “etten duvar “ dan bahseder. Vajinismusun şiddeti arttıkça, cinsel birleşmeye olan inanç hemen hemen sıfıra iner. Düşük şiddetli vajinismusta kadın sadece ağrı hissettiğini, ağrı ve acıya rağmen tampon kullanabileceğine inanır.

Birincil Vajinismus Tedavisi İçin Tavsiyeler

 Eşimle evleneli 4 ay olmuştu ve hiç ilişkiye girememiştik. Denemelerimizde sürekli sorun yaşıyorduk, tartışıyorduk.  Kavga ediyorduk. Eşim elinde olmadığını söylüyor, sürekli ağlıyordu. Bende ise erkekliğini ispatlayamamış duygusu ve bununla beraber hergün sinir stres moral bozukluğu vardı. Yalnız bu sorunu yaşarken eşime olacak sıkma canını diyordum ama yine de olmuyordu. Bu durum 4 ay devam etti ve sıkıntımızı çözmek için internetten araştırma yaptık. Bir cinsel danışman buldum ve randevulaştık. İlk gittiğimizde tedirgindik, ama terapistin güler yüzü ve samimi davranışları içimizi rahatlattı. Sorunumuzun vajinismus olduğunu ve %100 çözölebileceğini söyledi. Yaklaşık 2 aylık bir tedavi ile bu sorunu hallettik. İyi ki cinsel terapiye başvurduk diyoruz.”

Vajinismus Hastalığı Kaç Türdür?

İkincil Vajinismus Ne Demek?

İkincil vajinismusta çift, cinsel yaşamında haz alıp haz veren sürekli bir deneyim halindeyken, yani cinsel yaşamı normal bir seyirdeyken, herhangi bir yaşta  kasılma, ağrı ve penisin vajinaya girişinde güçlük oluşmaya başlar.  Doğum, her hangi bir enfeksiyon, menopoz ya da nedeni bilinmeyen diğer koşullar, yolunda giden cinsel ilişkiyi olumsuz yönde etkileyerek vaginismus hastalığı oluşabilir. Yani daha önce normal cinsel yaşantısı varken, cinsel veya genital travma sonrası problemli bir doğum, düşük, kürtaj, taciz hikayeleri ve tecavüz gibi nedenlerden dolayı gelişen vajinismus hastalığı dır.

İkincil Vajinismus Tedavisi İçin Tavsiyeler

Evliliğimizden beri hem ilişkimiz hem de cinsel hayatımız gayet güzeldi. Tabi şimdi bu durum kötüleşti. Eskiden zevk aldığımız cinsellik artık eziyet olmaya başladı. Eşim de ben de bu sıkıntıdan çok mutsuzduk. Bana göre evliliğimi ben mahvediyordum. Ben acı cekerken eşimin zevk alması mümkün olabilir mi? Benim gibi birisi ile devam etmesi ona haksızlık değil miydi?  Kendi kendime dedim ki, bunun bir çözümü olmalı. Kimseye açamadığım sorunumu internetten bulduğum cinsel terapistime açtım. Eşimle birlikte katıldığımız seanslarda ilerleme kaydediyorduk. Bir süre çabaladık ve artık eski halimize geri döndük.” 

Vajinismus Hastalığı İçin Cinsel Terapi ve Vajinismus Egzersizleri

İster birincil vajinismus, ister ikincil vajinismus türünde bir rahatsılığınız olsun, cinsel terapi alanında eğitim almış, özellikle vajinismus tedavisi konusunda kendini geliştirmiş, Antlya’da psikoterapi merkezlerinde deneyimli bir psikolog, cinsel terapist, psikoterapist, psikolojik danışmana başvurarak, çözüme doğru atılacak ilk adımı başlatmış olursunuz.

Vajinismus Çözümü İçin Cinsel Terapi

Size çözümü imkansızmış gibi gelen vajinismus tedavi yöntemlerini, cinsel terapi seanslarında basamak basamak öğrenebilirsiniz. Vajinismus hastalığını nasıl aştığınızı göreceksiniz. Seanslarda, cinsellikle ilgili çarpık, yanlış ve işe yaramayan düşüncelerinizi nasıl değiştirebileceğinizin yollarını keşfedeceksiniz.

Terapi süresince belirlenen, evde eşinizle birlikte uygulayacağınız vajinismus egzersizleri ile de rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz. Cinsel terapi planına sadık kalır, size düşen sorumluluklarınızı harfiyen yerine getirdiğiniz takdirde de, sizin de sağlıklı bir cinsel ilişki yaşamanız, bir birinizden haz alıp ve bir birinize haz verecebileceğiniz bir cinsel yaşama kavuşabilmeniz pekala mümkün.    

 

©2017 Klinik Psikolog, Cinsel Terapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.