Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?


Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Antalya Vajinismus Tedavi  Merkezinde, “Vajinismus tedavisi nasıl yapılır? “ sorusunun yanıtını bulabileceğiniz bu yazımızda, evvela sizlerden gelen vajinismus belirtileri nedir? ve vajinismus tedavisi nasıl yapılır? gibi sorularınızı ayrıntılı bir şekilde cevaplamaya çalıştık. Okuduklarınız bilgilendirme amaçlı olup, her hangi bir teşhis ya da tedavi içermez. Antalya ‘da vajinismus sorunu yaşıyorsanız, cinsel terapi desteği almadan önce bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Vajinismus tedavisi için bir takım adımlar vardır. Bu adımların süresi ve yoğunluğu vajinismus yaşayan çiftlerin bireysel özelliklerine göre farklılık gösterir. O yüzden bu tedavi kişiye özgü olacak şekilde planlanmalıdır.

Vajinismus Tedavisi Mümkün mü ?

Kesinlikle bilinmesi gereken, vajinismus tadavisi mümkün geçici bir rahatsılıktır. Antalya ‘da Vajinismus rahatsızlığı olan birisinin tam bir iyileşme şansı vardır. Cinsel terapide uygulanacak tedavide kesinlikle hiçbir cerrahi mudahele, ilaç vb yöntemler bulunmaz. Ne kadın ne erkek tedavi boyunca hiçbir ilaç kullanmazlar. Atılacak en doğru adım, cinsel terapi alanında çalışan bir psikolog, psikolojik danışman, psikoterapist bulmaktır. Ülkemizde cinsel terapi alanında yetişmiş yeterli sayıda uzman bulunmasa da gene de Türkiye’de ve Antalya ’da psikolg, psikolojik danışman gibi ulaşabileceğiniz bir çok cinsel terapist var. Cinsel terapi alanında uzmana ulaştıktan sonra gerisi sizin yaşadığınız her şeyi açık yüreklilikle anlatabilmeniz ve iyileşmeyi yürekten istemenizdir. Eşler terapiye birlikte katılır, sorumluluklarını yerine getirir, terapiyi devam ettirirlerse, iyileşmemeleri için pek bir neden kalamaz. Psikolog, cinsel terapist rehberliğinde kadına ve erkeğe sunulan uygulamaları kendi kendilerine evde yaparak iyileşirler.

Vajinismus Tedavisi İçin 3 Önemli Nokta

Terapi programı duygusal ve fiziksel teknikleri içerir. Eşler terapi sürecine birlikte katılırlarsa daha başarılı olurlar. Biz, eşleri birlikte görmeyi tercih ederiz.

Vajinusmus tedavisi başarıya nitelikli bir cinsel terapist rehberliğinde ulaşır. Terapist doğru bilgi ve teknikleri çiftin koşullarına uygun planlaması gerekir. Herkes için genel geçer bir plan yoktur. O yüzden terapistin bilgi ve deneyimi çok önemlidir.

Terapide planlanan tedaviye tam olarak uyum gösteren vajinismus vakaları daha hızlı ve kesin bir şekilde iyileşirler. Beklediğinizden daha hızlı iyileştiğinizi göreceksiniz. Tabiki planlanan tedaviye hem kadın hem erkek sadık bir şekilde ve sabırla katılabilirlerse

İzlenecek 5 Adımda Vajinismus Tedavisi

Aşk Kaslarıyla (Pelvik Taban Kasları) İletişim Sağlamak atılacak ilk adımdır. Vajinusmus aşk kasları dediğimiz makat bölgesindeki pelvik taban kaslarının kadının istemsiz biçimde kasılması sonucu gelişir. Bu tür vajinal kasılmalar özellikle penis vajina birlikteliğini içeren cinsel birleşmeye (penetrasyon) yakın olunduğu zaman belirginleşmektedir. Çoğu kadın, bu kasların nasıl çalıştığı ve kontrol edileceği konusunda pek bilgiye sahip değildir. İlk adım aşk kaslarını kontrol etmeyi öğrenmek için onlarla bağlantıkurmaktır. Böylece kişi kendi eylemlerini kontrol edebilecektir. Diğer bir değişle, vajinismusun üstesinden geleme aşamasındaki ilk adım aşk kasların kasılmasını ve rahatlamasını sağlayarak bunun nasıl yapıldığını öğrenmek olacaktır.

Aşk Kaslarını Kasıp, Gevşetmek veya Gerip Serbest Bırakmak

Gerginlik genel olarak kaslarda, özellikle de aşk kasları üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Herkeste olduğu gibi sinir sistemi acıya karşı savaşmak ya da kaçmak zorundadır ve vücut bunu kaslarını gererek yapmaktadır. Bu otomatik bir mekanizmadır. Vajinismuslu kadınların tek farkı, korunma içgüdülerini kontrol edememeleridir. Nasıl ki aşk kaslarının gerilmesi için komut veriliyorsa, gevşemesi içinde komut verilmesi gerekir. Bu kontrolü ele alabilmek için vücudun kas gruplarına (omuzlar, bacaklar, kollar, karın, vb.) odaklanmak gerekir. Odaklandıktan sonra kadın karnını içeri doğru çekerek kontrollü nefes almayı, ya da omuzlarınızı kaldırıp indirmeyi yani kontrol etmeyi öğrenebilir. Bu zaman alacaktır fakat bilinçli olarak vücudu dinlemek önemlidir. Bu gevşeme egzersizleri, gerginliği ortadan kaldırmak, konsantre olmak ve fiziksel ağrıyı ortan kaldırmak için yararlıdır. Vücudun rahatlamasını öğrenmek aynı zamanda aşk kaslarını gevşetmeyi ve cinsel organ ve vajinal gerginliği önlemede etkili olacaktır.

Cinsellik Algısını Değiştirmek

Vajinismusta ağrı seks ile geldiği için, seksin kadın üzerindeki etkisi olumsuzdur ve cinselliğe bakışını tamamen değiştirebilir. Vajinismus tedavisinde sorunu aşmak için cinsellik algısını değiştirmek, çiftlerin seksten ve birbirlerinden zevk almalarını sağlamak gerekir. Bu da, ilk olarak bedeni hemen ardından da cinselliği öğrenmekle mümkündür. Böylece zihin bedene bildirecek, beden de uygulamaya geçecek, kişi de bundan zevk alacaktır. Kısacası cinsel haz; duygu, zihin ve beden üçlüsünün birleşimiyle oluşmaktadır. Ağrının cinsel birleşme üzerinde kapalı bir etkisi vardır. Bu etki kişinin cinsel isteğini azaltır. Bu durumdan yani vajinismustan kurtulmanın yolu kontrolü ele alarak seksin olumlu tüm yanlarını düşünüp öğrenmeye çalışmak olacaktır.

Ağrı Yerine Hazza Odaklanmak

Acı, cinsel aktivitelerle ilişkilendirildiği takdirde, beyin ağrıyı ve zamanını hafızaya yüklediği için bir sonraki denemede daha şiddetlisi olacaktır. Kadın, tekrar tekrar gerçekleşen ağrıyı cinselliğe bağlamaya devam etmesi belleği güçlendirecek ve vajinismus oluşumuna ortam sağlayacaktır. Acı dolu anlar beyinde daha güçlü hale geldiği zaman da cinsellik stres verecek, aşk kasları istemsiz gerilecek ve en sonunda da acısız bir cinsel birliktelik yaşamak imkânsız bir hal alacaktır. Cinsel terapi süreci ve cinsel terapistin vereceği egzersizler sayesinde korku açığa çıkıp hafızanızdan silinecektir.

Aşk Oyunları Oynamak

Vajinismuslu kadın ruhunu ve vücudunu cinsel birleşmeye hazırlamalıdır. Vajinismus tedavisi  için aşk oyunlarını (parmak egzersizleri, dilatörler, sevişme, mastürbasyon, gevşeme ve nefes egzersizleri, vb.) aşamalı olarak kullanmalıdır. Özellikle dilatörler en küçükten başlanarak normal bir penis boyutuna kadar kademeli olarak kullanıldıktan sonra cinsel birleşmeye geçilmesi mümkündür. Bu aşamada artık cinsel birleşme korkusunun üstesinden gelinmiş, vajinal kasları kontrol etme sağlanmış ve geriye sadece cinsel birliktelikten zevk alma kalmıştır. Bu adımlar sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra, vajinismuslu bir kadın partneriyle sağlıklı bir cinsel ilişki kurabilir.

©2017 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.