Antalya Boşanma Süreci


Antalya Boşanma Süreci

Antalya psikoloji sitesinde hazırlayıp yayınladığımız yazılarımızla, Antalya ‘da aile terapisi, psikolog ihtiyacı olan herkesin kolayca okuyup yararlanmasını amaçlıyoruz. Antalya Boşanma Süreci başlıklı yazımızda, boşanma kararı ve boşanmaya hazırlık sürecinde anne-babaların ne tür önlemler alabileceğini, ‘Boşanma Kararı ve Ayrılığa Hazırlık’ alt başlığında ele alıyoruz. ‘Boşanırken ve Sonrasında Alınacak Önlemler’ alt başlığında, alınmış kararın sonucunda karşılaşılabilecek güçlüklerle nasıl baş edebileceklerini göstermeye çalışıyoruz. Boşanma sürecindeyseniz ve Antalya ‘da uzman psikolog arıyorum diyorsanız,  evlilik terapisti ve aile danışmanından yardım almaktan çekinmeyin.

Boşanma Kararı ve Ayrılığa Hazırlık

Her çocuk, anne babasının yanında olmasını ister. Tek isteği anne babasının huzurlu ve mutlu olmasıdır. Ailesinin yanında güvende hisseder. Aileniz için ayrılmak ve boşanmak ne kadar zor bir karar olsa da böyle bir kararı almak zorunda kalmış olabilirsiniz. Önemli olan bu süreci, siz ve çocuklarınız kolay ve hasarsız bir şekilde nasıl atlatacağınız olmalıdır. İşi şansa bırakamazsınız.  Ayrılık sürecinde yaşayabileceğiniz sorunlar için hiçbir zaman yardım almaktan çekinmemelisiniz. Antalya ‘da psikolog, aile danışmanı, evlilik terapisti, psikolojik danışmandan gerekli desteği alabilirsiniz.

Boşanırken ve Sonrasında Alınacak Önlemler

Ayrılırken ve sonrasında sizi ve çocuklarınızın psikolojik sağlığını koruyacak bir dizi önlem öneriyoruz. Antalya Boşanma Süreci olarak dikkatinize sunuyoruz:

  1. Boşanmayı ve boşanmayla ilgili bilgilendirmeyi anne-baba olarak birlikte yapın. Asla bu görevi biriniz tek başınıza üstlenmeyin. Bazı anne-babalar, genellikle çocuğa söylemekten çekinirler. Unutmamalısınız, çocuğunuzun  olup bitenleri bilmeye hakkı var.

  2. Ayrılmak anne-baba arasında olur. Bir çocuk ayrılmanın ne nedeni, ne de neticesidir. Asla boşanmadan sorumlu ve kendilerini suçlu hissettirmeyin.

  3. Çocuğunuza ayrılığın ne getirdiğini ne götüreceğini net biçimde anlatın. Merak ettiği ne varsa açık yüreklilikle cevaplamalısınız. Unutmayın anne-babadır ayrılan, çocuk sizden asla ayrılmayacağını bilmelidir.

  4. Boşanma, çocuk için inanılmaz güç bir süreçtir. Asla ona yeni bir güç durum yaratmayın. Boşanma sürecinde okulunu değiştirmek, bir başka eve taşımak gibi değişimleri mümkün olduğunca erteleyin.

  5. Çocuğunuzun düzenini bozmayın. Yaşadığı evi, okulunu şehrini değiştirmeyin.

  6. Ayrılık acınızı yatıştırmak için psikolojik yardım alın. Kendi derdinizle boğuşurken çocuğun ihtiyaçlarını göremeyebilirsiniz.

  7. Onun hayatından çıkamazsınız, onu terk edemezsiniz. Ona terk edilme duygusu yaşatmayın.

  8. Birbirinizi kötülemeyin. Unutmayın kötülediğiniz onun anne ve babası.

  9. Ayrıldığınız eşinizi görmek istemeseniz de çocuğun onu her an görmeye hakkı var. Buna mani olmayın.

  10. Ne kadar da zor olsa, çocuğunuza birbirinizi övün. Anne babasının olumlu yönlerini duyarsa kendini suçlamaz, ayrılmanın kendi suçu, sorumluluğu olduğunu artık düşünmez.

Boşanma Sürecinde Psikolojik Destek Alın

Yazımızı bitirirken eğer boşanma kararı vermekte, boşanmayla baş etmekte zorluk yaşıyorsanız ulaşabileceğiniz bir aile danışmanı, psikolog ve evlilik terapisti ile bir görüşme ayarlayın.  Evlilik sorunları, boşanma, aile içi şiddetli geçimsizlik yüzünden siz ve çocuklarınızın geleceği olumsuz etkilenmesin. Evlilik ve aile sorunlarının ilişkinizi ve birlikteliğinizi olumsuz etkilemsine izin vermemelisiniz. Antalya ‘da evlilik sorunları hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Antalya psikolog sitesi içindeki aşağıdaki videolarımızı izlemenizi ve yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

©2019 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.