Antalya Erken Boşalma Güncesi


Antalya Erken Boşalma Güncesi

Antalya erken boşalma güncesi başlıklı yazımızı, cinsel sorunları için Antalya ‘da uzman psikolog arayışında olan kişileri bilgilendirmek amacıyla kaleme aldık. Burada yazılanlar bilgilendirme amaçlı olup, cinsel tedavi amacı taşımaz. Bu yazının içinde, “Erken boşalma nedir?, Erken boşalma nedenleri Nelerdir?, Erken boşalma belirtileri nelerdir? Cinsel Terapiye Ne Zaman Başvurmalısınız?, Erken boşalma tedavisi mümkün müdür?” gibi soruların cevabını bulabilirsiniz. Erken boşalma sorunu yaşıyorum ve Antalya ’da  cinsel terapist arıyorum diyorsanız, çözüm için atacağınız adımları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma, cinsel yaşamda hem erkeği hem de kadını etkileyen en yaygın cinsel işlev bozukluklarından biridir. Ülkemizde tıpkı “selpak” deyince aklımıza hemen “kağıt mendil” geldiği gibi, “erken boşalma” da “denetimsiz boşalma, boşalmayı denetleyememe” için markalaşmış bir kavramdır. Aslında Erken yerine ‘Denetimsiz-kontrolsüz’ boşalma demek daha uygun. Zira, bu sorunda boşalmanın erken ya da geç olmasından ziyade, erkeğin boşalmasını kontrol edememesi söz konusudur. Erkeğin, ereksiyon olur olmaz ya da cinsel birleşmenin hemen akabinde, hem kendisi hem de partnerinin isteği dışında boşalmasıdır. Erkeklerde erken boşalma en sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluğunda biridir. Araştırma sonuçları farklılık gösterse de, aşağı yukarı her 3 erkekten 1’i cinsel yaşamında erken boşalma sorununu deneyimlemektedir.

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Hem psikolojik hem de biyolojik faktörler erken boşalmada rol oynayabilir. Erkekler bu konuyu dile getirmek konusunda çekiniyor olsalar da, “denetimsiz boşalma” çok yaygın bir sorun ve boşalma süresi cinsel danışmanlık ile ayarlanabilmektedir. Antalya Psikoloji Enstitüsü için tedavisi cinsel terapi ile mümkündür.

Cinsel danışmanlık sürecinde sağlanan cinsel eğitim, uygulanacak teknikler ve gerekli ise kullanılacak ilaçlarla cinsellikten doyum alacak seviyede boşalmanızı kontrol etmeyi siz de başarabilirsiniz. Antalya ’da cinsel terapist olarak ulaşabileceğiniz, cinsel işlev bozuklukları konusunda eğitimli,  deneyimli uzman psikolog, psikiyatrist, psikolojik danışman ve evlilik danışmanından psikolojik yardım alabilirsiniz.

Erken Boşalma Belirtileri 

Erkekler ara sıra erken boşalabilir, bu dert değil. Ancak, cinsel ilişkide bir uyumsuzluktan söz edebilmek için aşağıdaki durumları yaşıyor olmalısınız:

  • Hemen hemen her cinsel ilişkimde, cinsel birleşmenin ilk dakikasında erken boşalıyorum

  • Cinsel birleşmelerinizin hemen hemen hepsinde çabaladığım halde boşalmamı geciktiremiyorum

  • Hayal kırıklığı ve stres sonucu cinsel birleşmeden sürekli kaçınıyorum, cinsel isteksizlik yaşıyorum

Erken boşalma sorununda en önemli belirti, cinsel birleşme süresince boşalmayı bir dakikadan fazla uzatamamak söz konusudur. Tabii ki bu süre hem mastürbasyon hem de bütün cinsel ilişkilerinizde de benzerlik göstermesi beklenir. Mastürbasyon yaparken uzatabiliyor, ancak partnerinizle sorun yaşıyor olabilirsiniz. Beş dakika tutabiliyor olabilirsiniz, önemli olan partneriniz ve sizin bu süreyi yeterli bulup bulmadığınızdır.

Antalya Erken Boşalma

Erken Boşalma Türleri

Erken boşalma ilk cinsel deneyimle birlikte başlayan ve yaşam boyu süren bir durumsa “birincil”, cinsel yaşamınızda sonradan ortaya çıkıyorsa “ikincil” denetimsiz boşalma olarak sınıflandırılmaktadır. Yaşam boyu karşılaşılabilen erken boşalma, ilk cinsel deneyiminizden itibaren hemen hemen bütün cinsel etkinliklerinizde benzer şekilde boşalmanızı kontrol edemiyor olabilirsiniz. Sonradan gelişen erken boşalmada, evvelki cinsel birlikteliklerinizde boşalma problemi yaşamamışsınız, ancak yaşam boyu olanla benzer belirtileri-sorunları uzunca bir süredir yaşıyor olabilirsiniz.

Birçok erkek, ‘falanca zaman, falanca ilişkimde hemen erken boşalıyorum’ diyebilir, fakat birkaç defa erken boşalma sorunu yaşamış olan herkes için erken boşalma teşhisi koymak doğru değildir. Bu tür erken boşalmalar, kullandığınız ilaçlar, cinselliği yaşadığınız partner ile olan iletişiminiz, o an ki ruh haliniz, bedensel yorgunluğunuz gibi geçici etmenler etkili olmuş olabilir.

Bu yüzden belirli bir süredir, belirli bir partnerle boşalmanızı cinsel birleşmelerinizin hemen hemen hepsinde kontrol edemiyorsanız, cinsel uyumsuzluk yaşadığınızı söyleyebiliriz. Bu süreyi kimi kaynaklar en az altı ay olarak belirtmişlerdir. Tabi ki siz ne kadar süredir yaşıyor olursanız olun, ister 3, ister 1 ay, isterse 5 yıl, önemli olan eşiniz ve sizin bu durumdan rahatsızlık duyuyor olmanızdır. Öncelikli olan probleminizin farkına varmanızdır. Birçok çift erken boşalma sorunu olduğunun bilincine varamıyor, o yüzden cinsel terapiye başvurmakta çok geç kalabiliyorlar.

Cinsel Terapiye Ne Zaman Başvurmalısınız? 

Cinsel terapiste başvurmadan önce, bir ürolog ile görüşerek erken boşalma sorununa anatomik, fizksel bir etken olup olmadığını tespit etmekle başlayabilirsiniz. Doğrudan cinsel terapiste başvuruyorsanız, zaten terapistiniz bu tetkikler için sizi yine aynı uzmanlık alanına yönlendirecektir. Erkeklerin birçoğu, erken boşalma tedavisi için herhangi bir uzmana danışmaktan çekinirler. Bu yüzden erken boşalma, toplumda yaşanan en yaygın rahatsızlık olmasına rağmen cinsel terapiye en az başvuran gruptur. Eğer boşalmanızı uzun bir süredir kontrol edemiyorsanız, bu durumun baskısını her gün yaşayacağınıza, dişinizi bir gün için sıkın, cinsel terapistinize yaşadıklarınızı olduğu gibi anlatın. Bunu bir kez yaptıktan sonra, bu sorunu ne kadar abartmış olduğunuzu görecek, çözüm için atılacak adımlara bir an önce başlamak isteyeceksiniz.

Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma sorunu için en etkili çözümü cinsel terapide bulursunuz. İşiteceğiniz, duyacağınız birçok diğer çözüm önerileri size zaman kaybından başka bir şey kazandırmaz. Terapiye başvurup, cinsel terapistinizle cinsel sorunlarınızı rahatlıkla konuşmalısınız. Cinsellikte çözüm bulamadığınız birçok işlev bozukluğu gibi erken boşalma sorunu da önlenebilir.  Eğer terapistiniz doktorluk eğitimi almamış, psikolog ya da psikolojik danışmansa, terapistiniz gerekli gördüğünde, ihtiyacınız olabilcek tıbbı yöntemler için bir hekime, üroloğa sizi yönlendirecektir.

Cinselliğin Yanısıra Psikolojik Sorunlarınıza da Çözüm Bulun

Erken boşalma tedavisinde evde yapacağınız uygulamalara başlamadan önce, cinsel terapi seanslarında birçok kaygı bozukluğu, depresyon, performans kaygısı ve ilişkideki çatışmalarınızı çözümlemeniz gerekebilir. Unutmayın cinsel terapide sadece erken boşalmayı çözümlemekle kalmazsınız. Evlilik ve ilişkinizdeki duygusal problemlerinizi de çözüm buluyor olursunuz.

Antalya Erken Boşalma Güncesi yazımızda, erken boşalma konusunda sizleri aydınlatmaya çalıştık. Kısaca söylemek gerekirse, erken boşalma tedavi edilebilir ve oldukça yaygın bir cinsel işlev bozukluğudur. Çok düşük istisnalar dışında psikolojik kaynaklı olduğunu artık rahatlıkla söyleyebiliriz. Antalya ‘da psikolog, psikoterapist, psikolojik danışmandan psikolojik yardım alarak cinsel terapide denetiminizi nasıl kontrol edeceğinizi adım adım öğrenirsiniz. Evdeki uygulamaları yeteri kadar çalıştıktan sonra herkes gibi sizde boşalmanızı kontrol edebilirsiniz.

Antalya cinsel terapist sitemizde sizlere daha detaylı bilgi vermek amacıyla yazılar hazırladık. Daha detaylı okumalar için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

Antalya Erken Boşalma Tedavisi

©2019 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.