Antalya Evlilik Sorunları Güncesi


Antalya Evlilik Sorunları Güncesi

antalya evlilik sorunları

Antalya Evlilik Sorunları

Antalya Psikoloji yazı dizisinde, siz okuyucular için boşanma ve evlilik sorunları üzerine Antalya Evlilik Sorunları Güncesi başlıklı bir makale hazırladık. “Evlilik sorunları Ne zaman Başlar?, Evlilik sorunları Nasıl çözülür?,  Boşanma ve evlilik sorunları için Antalya ‘da uzman psikolog arıyorum.” diyorsanız sorunlarınızın çözümüne yardımcı olacak ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Evliliğe adım atanlar, iyi günde ve kötü günde her koşulda birbirine destek olmaya söz verirler.  Nikâh masasında evet derler.  Bütün çiftler mutlu olacaklarına inanarak evlenir ve bir süre mutlu olabilirler. Kimi çiftler evliliklerinin hemen akabinde, kimi bir ay kimi de bir yıl sonra mutluluğu kaçırabilirler.  Zamanla katlanması güç bir birlikteliğe doğru yol alabilirler. Birlikte mutluyuz derken bir anda geçimsizlik çanları çalmaya başlar.

Ev Ekonomisini Nasıl Sağlıyorsunuz? 

Evli olmanın en önemli koşullarından birisi de nasıl para kazanılacağıdır. Her ikinizin de bir işi var ve kazanıyorsanız, ancak kazandığınız parayı ne şekilde harcayacağınız konusunda bir çatışma yaşıyorsanız sorunlar başlar. Özellikle içinizden birisi arkadaşına, ailesinde bir şekilde maddi destek olma zorunluluğu hissediyor ve eşine sormadan bu yönde kararlar alıyorsa kavgalar olabilir. Ev ekonomisini nasıl sağlayıp, nasıl yöneteceğinize eşinizle birlikte karar vermelisiniz. Aylık bütçenizi şeffaf biçimde ortaya koyup, gelir giderlerinizi düzenlemelisiniz. Bütçeniz sürekli açık veriyor ve yeterli gelire sahip olmanıza rağmen bir türlü denkleştiremiyor olabilirsiniz. Paranın kazanılması kadar, harcanması noktasında da bir desteğe ihtiyacınız olabilir.

Çocukların Bakımını Kim Üstlenecek?

Kimse çocuğunu anne babasının evinden getirmiyor. Evliliklerde çocuk sahibi olunur. Peki, bu çocuğun bakımı,  beslenmesi eğitimi nasıl olacak? Kim hangisinden ne kadar sorumlu olacak? Bu konuda da görüş ayrılıkları ortaya çıkabilir ve bu yüzden evliliğinizde sorunlar yaşayabilirsiniz. Antalya ‘da çocuk psikolojisi hakkında bilgi edinmek, anne ve babalık rollerinizi gözden geçirmenizin zamanı gelmiş olabilir. Çocuğun hem anneye hem de babaya ihtiyacı var. Koşullarınıza göre herbiriniz onlarla yeterli zaman geçirmelisiniz.  Antalya ‘da çocuk psikoloğu arıyor, ebeveynlik rollerinizi geliştirmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Eşinizle Nitelikli Zaman Geçirin

 “Eşim benimle yeterli zaman geçirmiyor, arkadaşlarına ve ailesine benden fazla zaman ayırıyor. Üstelik arkadaşı, anne-babası ile konuşurken daha neşeli, benimleyken hep somurtkan oluyor.  Birlikte hiçbir şey konuşamıyoruz. Artık konuşacak bir şey bulamıyoruz. “ gibi eleştiri, şikayetler ve suçlamalarla bir yere varılmaz. Eşinizden beklentinizi dile getirirken onu suçlamadan, eleştirmeden, ondan beklediğinizin yerine gelmemesi karşısında yaşadıklarınıza odaklanın. Eşinizin ilgisizliği karşısında ne hissediyorsanız onu söyleyin ve dile getirin.

Kendi Ailenizle İlişkilerinizi Gözden Geçirin

İçinde bulunduğunuz koşullar gereği eşinizin ailesi ile aynı evde yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Ya da, eşinizin aile üyelerinden biri sürekli sizinle yaşamak zorunda kalmış olabilir. Bu koşullarda eşinizin sürekli onların etkisinde olduğunu düşünebilir, evdeki konumunuzu sorgulayabilir, çekirdek aile olamamanın sıkıntısını çekiyor olabilirsiniz. Bütün bunları eşinizle konuşup bir fikir birliğine varmalısınız. Eşinizin ve sizin ailelerinizle olan paylaşım ve yakınlık sorunları evliliğinizi etkileyebilir. Bu noktada Antalya evlilik terapisi sizin danışabileceğiniz bir yerdir.

Yakınlaşma ve Sevgi İfadeleri

“Sen bana hiç sarılmıyorsun. Köpeğinle, arabanla başkaları ile daha fazla ilgileniyorsun. Uzun zamandır beni hiç öpmedin.” diye düşünüyor olabilirsiniz. Evlilikte yakınlık ve sevgi, hem fiziksel hem de duygusal olarak ifade edilmelidir. Birbirinize dokunmak istemiyor, hatta cinsel yaşamınızda  sorunlar yaşıyorsanız cinsel terapist desteği alabilirsiniz. Birinizi sevdiğinizi gerek dokunarak gerek söyleyerek ifade etmelisiniz.

Evlilikte Monotonluk ve Kısır Döngüler

Evliliğinizde kendinizi yenileyebiliyor musunuz? Birlikteliğiniz bir kısır döngüde, tekdüzelikte sıkışıp kalmış mı? İlişkiniz monoton hale mi geldi? Yenilik ve sürprizlere kapalı mısınız? Eğer bu noktadaysanız, ilişkinizi gözden geçirmenin zamanı gelmiştir. İlişki tıpkı canlılar gibidir. Bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyar. Zaman zaman ilişkilerin de bozulabileceğini, ancak tamir etmek için Antalya evlilik terapisi hizmetinin var olduğunu bilmelisiniz. İlişkinize yatırım yapmak için, yenilikler, sürprizler, birlikte yapmak isteyip de yapamadıklarınızı hayata geçirmelisiniz.

Takdir, İlgi ve Değer Verme

Bazı çiftler birbirini takdir edemez, birbirlerinin ilgilerini, düşüncelerini küçümserler. Bu durumda birbirlerine saygıları azalır, her gün bir öncekinin tekrarı haline gelir. Eşine verdiği değer azalır, aynı evde iki yabancı gibi yaşamaya başlarlar. Eşler ev içinde doyurucu ortam oluşturamaz, kendi öz bakımlarına önem vermez ve birbirlerine ilgileri azalır. Bu durumda çatışmalarınız verdiği mesajı duymuyorsanız,  aldatma hikayesi  ile karşılaşabilirsiniz. Unutmamalı, ilişkinizi ikiniz birlikte besler ve canlı tutarsınız. Beslenmeyen bir ilişkinin sonu, onu besleyecek kaynaklara koşmasıdır.

Antalya Evlilik Sorunları Güncesi yazımızı bitirirken, tıpkı otomobilinizin periyodik bakımı gibi birlikteliklerin de bir bakımı olabileceğini söylüyoruz. Eğer evliliğinizdeki sorunları eşinizle paylaşamıyorsanız, evlilik danışmanlığına başvurmalısınız. Antalya evlilik terapisi, ilişkinizde süre giden sorunların kaynaklarını görmenize ve değişimi yakalamanıza destek olacak bir başlangıç olabilir.  Çevrenizde, özellikle Antalya psikoloji sitesi olarak, Antalya psikolog, psikolojik danışman, aile terapisti gibi uzmanlık alanındaki yazılarımızı daha detaylı okuyabilirsiniz.

 Öfke Yönetimi

 

©2019 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.