Cinsel Sorunlar


Cinsel Sorunlar

Antalya cinsel terapi sitesi olarak, cinsel sorunlar ile ilgili en sık başvuruyu,  erken boşalma , sertleşme sorunu, geç boşalma, vajinismus ve cinsel isteksizlik sorunu için aldığımızı söyleyebiliriz. Bize başvuran danışanların çoğunluğu, cinsel uyumsuzluklarını cinsel terapi ile çözüme kavuşturabiliyorlar. Bize başvuran kişiler genellikle cinsellik nedir, cinsel danışmanlık nedir, ne kadar sürer, vajinismuz nedir, vajinusmus tedavisi mümkün olan bir rahatsılık mı gibi sorularlar yöneltirler. Bir cinsel sorununuz olduğunu düşünüyor ve Antalya ‘da cinsel terapi için ne yapacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Cinsel sorunlar aşmak için neler yapmalıyız, erken boşalma veya vajinismus çözümü için hangi adımlar atılır ve cinsel terapide nasıl bir süreç sizi bekliyor öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Cinsel Sorunlar ve Çözümü İçin Cinsel Terapi

Öncelikle belirtmeliyiz ki Antalya Cinsel Terapi Danışma Merkezine baş vuruduğunuzda,  katılacağınız cinsel terapi ile çözüm bulabileceğiniz başlıca cinsel sorunlar şunlardır:

 • Cinsel Performans Yetersizliği
 • Cinsel Performans Kaygısı
 • Sertleşme sorunu
 • Erken Boşalma
 • Cinsel isteksizlik
 • Vajinismus
 • Orgazm Bozuklukları

Cinsel Danışmanlık süreci

Cinsel Sorunlar için cinsel danışmanlık sürecine çift olarak veya bireysel katılabilirsiniz. Cinsel sorunlar için bize baş vuran danışanlarımızı tercihen çiftle birlikte görmek isteriz. Cinsel terapi aşağıdaki süreçleri kapsar:

 • Öngörüşme (1 Seans)
 • Bireysel ve Çift Değerlendirme Görüşmeleri (En Az 5 seans)
 • Değişim ve Direnç Görüşmeleri  (5 ila 10 Seans)
 • Sonlandırma görüşmesi

Öngörüşme

Randevu saatinde kurumumuzda sizi asistanımız karşılayarak size bir dosya açar ve tarafınızdan doldurulacak form ve anketleri size sunar. Değerlendirilen bu form ve anket sonuçları ışığında cinsel danışmanımız sizinle buluşarak, tercihen her ikinizin de katılacağı 50 dakikalık bir görüşme yapar. Terapistiniz,  bu görüşmede ilişkinizde yaşadığınız cinsel sorunlar ve cinsel uyumsuzluk hakkında bir fikir edinmek amacıyla küçük müdahalelerde bulunur ve her birinizin bu uyumsuzluğa dair bakış açınızı yakalamaya çalışır.

Ön  görüşmenin amacı kim haklı kim haksızdan ziyade, ortaya konan bu soruna dair bütüncül ve sistemik bir bakış açısı elde etmektir. Sistemik bütüncül bakış açısı, yaşanılan sorunda kim nasıl davranıyor, hangi tutum içinde, sorundan kim nasıl etkileniyor, uyumsuzluğa çift nasıl uyum sağlıyor? gibi soruları araştıran bir yaklaşımdır. Probleme ilişkin farklı bakış açılarının olabileceğini varsayar ve bu bakış açılarını öne çıkarmaya çalışır. İşte ön görüşmede çiftin sorununun ne olduğu, bu sorunun nasıl ortaya çıktığı araştırılır ve yaşanılan rahatsızlığın kaynağının tek kişiden ziyade her bir bireye bağlı olduğu üzerine odaklanmaya çalışılır. Ortada bir cinsel uyumsuzluk var ise bunun çiftin ortak sorunu olduğu üzerine vurgu yapar.

Öngörüşmede, cinsel sorunlar a dair bireysel farklılıklar nasıl ve nezaman ortaya çıktı ve nasıl yıkıcı hale geldi? Ne oldu da işler daha da kötüye gitti? Yaşanan sorunlardan kim, nasıl ve ne kadar etkilendi? Çiftin kendi ailesi problemi biliyor mu? Buna dair ne düşünüyor ve neler yapıyor? Daha önce her hangi bir psikolojik yardım alındı mı? İyi durumlarda işler nasıl yolunda gidiyordu? Her biriniz, cinsel terapi boyunca bireysel olarak hangi hedef, amaçlara ulaşmak istiyorsunuz? Nasıl bir müdahale planı yapılacak, kaç oturum, hangi sıklık ve ne kadar sürecek? gibi sorulara cevap aranmaya çalışılır.

Öngörüşmeye katılan her çifte cinsel konularda okunacak kitap ve izlenecek filmler verilir. Terapinin başlaması ile birlikte, terapi boyunca, farklı disiplinlerden uzmanlarla işbirliği kurulur. Danışanlar terapinin ilerleyen süreçlerinde Urolji, Jinekoloji ve Psikiatri uzmanlarına kontrol ve danışmak için başvurmaları istenebilir.

Bireysel ve Çift Değerlendirme Görüşmeleri

Öngörüşmenin ardından, psikolojik danışma ve terapiye devam etme kararı alan çiftlerle, en az 2’şer seans bireysel ve bir seans çift olmak üzere toplam 5 seanslık değerlendirme görüşmeleri planlanır. Bu görüşmeler çiftin olanakları doğrultusunda ister bir hafta, isterse bir ay içinde tamamlanabilir. Değerlendirme görüşmelerinde, danışman her bir çifti ayrı ayrı dinler. Eşlerden her birinin cinsel uyumsuzluk (erken boşalma, sertleşme sorunu, geç boşalma, Vajinismus gibi) problemine dair yaşadıkları her türlü duygusunu dile dökerler. Öykü alma yoluyla çiftin kendi original ailesindeki bireyler ve bu bireylerin hem bir birleri, hem de danışan ile olan iletişim ve etkileşim modellerini araştırır.

Eşlerin orijinal ailelerinden aktardıkları her türlü duygu, biliş, davranış ve tutumların izleri sürülür ki şimdiki sorunlarına ne tür yansımaları olabileceği hakkında fikir sahibi olunabilsin. Cinsel danışmanlıkta yapılan değerlendirme görüşmelerinde her birinin yaşam hikâyesinde karşılaşabileceği her türlü kayıp, yoksunluk, psikolojik travma ve hayal kırıklıklarının danışanın kişiliğine ve yaşadıkları cinsel sorunlar ve uyumsuzluklara ne tür yansımaları olduğunu keşfetmeye çalışır. Danışanlardan her birinin, cinsellik ile ilgili bilişsel çarpıtmaları keşfedilir. Süreç içinde bu çarpıtmalar doğru olanlarla değiştirmelerine rehberlik edilir.

Değerlendirme görüşmelerinde başta Bilişsel ve Davranışçı kuram olmak üzere, gerektiğinde Analitik, gerektiğinde EMDR, Duygu Odaklı, Aktarım Odaklı, Transaksiyonel Analiz gibi bir çok farklı terapi tekniklerinden yararlanılır. Yapılan bu değerlendirmeler sonucunda bir formülasyon geliştirilir ve çiftin yaşadığı cinsel sorunun çizümü, değişim ve gelişim müdahelelerine karar verilir.

Değişim Ve Direnç Görüşmeleri

Cinsel Danışmanlıkta, eşlerle yapılan bireysel ve çift görüşmelerin ardından yapılan bireysel ve sistemik değerlendirmeler doğrultusunda her iki eşin katılacağı çift seansları başlar. Çiftin ihtiyacına göre bu seanslar haftada bir, 60 dk. sürecek şekilde planlanır. Bu süreç, ilişkisel, bilişsel, duygusal, davranışsal ve sonlandırma aşamalarını kapsar. Her aşamada kaç seans çalışılacağını tamamen çiftin ihtiyaç ve olanakları belirler. Bu süreç 5 ila 10 seans arasında değişebilmektedir.

Gerek vajinismus tedavisi olsun, gerek erken boşalma sorunu, geç boşalma ya da sertleşme sorununun tedavisi cinsel terapi ile mümkündür. Cinsel terapide çiftin seans içinde aktardığı her türlü bilgi, istek ve arzular doğrultusunda ev ortamında uygulayabileceleri ‘ev ödevleri’ şeklinde oyunlar oluşturulur. Bir hafta boyunca evde, çiftin bu oyunları gelecek seansa kadar uygulamaları istenir. Uygulamalarla ilgili duygu düşünce ve davranışlarını not ederek seansa getirmeleri istenir. Böylece danışanlar hem seanslarda yaşantısal olarak öğrenirken, hem de öğrendiklerini seans dışında pekiştmiş olurlar.

Sonlandırma görüşmesi

Cinsel Sorunlar için cinsel terapiye katılan danışanlar, terapide planlanan uygulamaları yaptıkça, seanslara devam ettikçe çözüme kavuşurlar. Her danışanın yaşadığı sorunun çözüm süreci kendine hastır. Kimisi kısa, kimisi daha uzun süreye ihtiyaç duyar. En fazla iki aylık bir sürede, çözüme kavuştuklarında sonlandırma görüşmesi yapılır. Yaklaşık 3 ay gibi bir süre sonrasında kontrol amaçlı son bir görüşme daha yapılır. Böylece cinsel terapi tamamlanmış olur.

©2017 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder. ?