Çocuğumun Pipisinin Boyu


Çocuğumun Pipisinin Boyu 

“Hadi oğlum göster amcalara da görsünler” şeklinde çocuğumun pipisinin boyu ile böbürlenen birçok anne-baba vardır. Yeni doğan bebek ile doğum odasında ilk karşılaşmamızda dikkatimizin çoğunluğu yeni doğan bebeğin cinsiyetindedir. Yeni doğan bebeğin cinsiyeti belli olunca yakınlarımıza müjdeyi verirken “bir kızımız oldu, bir oğlumuz oldu” deriz. Yenidoğan bebek için, önceden ultrasonla cinsiyetini öğrenmiş de olsak, yine de yeni doğan bebek kız mı oğlan mı incelemekten kendimizi alamayız.

Çocuğumun Pipisinin Boyu

“Çocuğumun pipisinin boyu ne kadar olmalıdır ?” diye inceler ve bebeklerde pipi boyu ne kadar olur diye araştırma ihtiyacı duyabiliriz. Bazı durumlarda doğuştan gelen pipinin formundaki bozukluk, kimi zaman çocuk endokrinolojisi uzmanı muayenesiyle anlaşılabilir.

10 Yaşındaki Çocuğun Pipisi Kaç Cm Olmalıdır?

Bebeklerde pipi boyu cerrahi müdahale, kimi  zaman  ilaç tedavisi gerektirse de çoğunlukla hiçbir şeye gerek kalmadan normal boyutlara kavuşur. Çocuğumun pipisinin boyu, bebeğimin pipisinin boyu normal mi merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Gözle Fark Edilmeyen Pipi

Eğer çocuğun pipisinin boyu yok denecek kadar kısa doğmuşsa, bu gözle fark edilmeyen pipi olarak adlandırılır. (Walsh: Campbell’s Urology, 7th ed., W. B. Saunders Company, 1998)

Gözle fark edilmeyen pipi bir çok vakada görülmektedir. Bu kategori, bebeklerde pipi boyu açısından 4 grupta toplanır.

  • Perdeli Pipi

  • Gizli Pipi

  • Micropipi

  • Pipisi Olmayan Bebek

Perdeli Pipi

Bebeklerde pipi boyu normal boyutlarda olsa da, bir kısmı bebeğin cildi ile kaynaşmıştır. Yeni doğan erkek bebek, pipisinin bir kısmı vücut derisine yapışmıştır. Küçük bir cerrahi müdahaleyle sağlığına kavuşur. (Casale AJ – Concealed penis in childhood, a spectrum of etiology and treatment, J Urol – 1999 Sep)

Gizli Pipi

 Yeni doğan bebeğin pipisinin boyu yine normal boyutlardadır fakat, yeni doğan erkek bebeğin bedenindeki yağ tabakasında gizlenir. Yeni doğan erkek bebeklerde görülebildiği gibi ilerleyen yaşlarda ve obez ergenlerde de görülebilir. Bazı durumlar cerrahi müdahaleye gerek kalmadan düzelebilir. Bu durum endokrinoloji uzmanı muayenesiyle anlaşılabilir. Doktor kontrolünde çocuğun pipisinin boyu normal boyutlara erişir.

Mikropipi

Yeni doğan bebeklerde pipi boyu 1,9 cm den daha az ise mikropipi olarak kabul edilir. Mikropipi, pipi formunun oluştuğu gebeliğin 14. haftasında hormonal sorunların eşlik ettiği bir problemdir. Bu durumda bebeğin hormonal düzeyi ölçülmeli, genetik bir nedenin olup olmadığının anlaşılması için kromozomları kontrol edilmelidir. Bütün bu süreç, ilgili uzmanlar tarafından titizlikle ele alınmalıdır.

Pipisi Olmayan Bebek

Yeni doğan  erkek bebeklerde pipi yokluğu çok nadir görülür. Bu duruma, 20 milyonda bir rastlanır. (Gillenwater JW. Adult and Pediatric Urology, Mosby Year Book, 1991) Testis torbası ve testisler normal bir şekilde oluşmuştur. Ancak pipi yerinde oluşmamıştır. Bu tür bir vakayı, genetik uzmanı, endokrinolojist, ürolog, pediatri ve psikiyatri uzmanı birlikte ele almalıdır.

10 Yaşında Çocuğun Pipisi Kaç cm Olmalıdır ?

Birçok anne baba, 10 yaşındaki çocuğun pipisi kaç cm olmalıdır, çocuğumun pipisinin boyu normal mi diye merak eder. Çocuğun yaşı ne olursa olsun, ailelerin merak ettiği ve endişe ettikleri çocuğun pipisinin boyudur. İster yenidoğan bebek olsun, ister 10 yaşındaki çocuk olsun merak konusu ettikleri şey: “çocuğun pipisi kaç cm olmalıdır?” ise bu durum dikkate alınmalıdır. Çocuğun pipisinin boyu araştırılmalı ve ölçülmelidir. Çocuk doktoru ve ürolog muayenesi ve ölçümlere göre bebeklerde ve çocuklarda pipinin boyu normal boyutta mı değil mi anlaşılmalıdır. Eğer normal boyutlardaysa ailelere gerekli bilgi verilmelidir. Çocuğumun pipisinin boyu konusunda endişeliyim diyorsanız size en yakın çocuk doktoru ve ürolog ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Çocuğun gelişimi ilerledikçe bu kontrolleri tekrar ettirmeniz alınacak önlemler açısından faydalı olacaktır.

©2019 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.