Erken Boşalma Nedir?


Erken Boşalma Nedir? 

Antalya psikolog sitesi olarak, Antalya ‘da cinsel sorun yaşayan çiftlere cinsel danışmanlık hakkında bilgilendirici yazılar kaleme aldık. Erken Boşalma Nedir başlıklı yazımızla, erken boşalma nedenleri, erken boşalma belirtileri, ne zaman sorun olur, denetimsiz boşalıyorum ne yapmalıyım gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalma sorunu, cinsel yaşamda hem erkeği hem de kadını etkileyen en yaygın cinsel işlev bozukluklarından biridir. Ülkemizde tıpkı “selpak” deyince aklımıza hemen “kağıt mendil” geldiği gibi, “erken boşalma” da “denetimsiz boşalma, boşalmayı denetleyememe” için markalaşmış bir kavramdır.  Aslında ‘Erken’ yerine ‘Denetimsiz-kontrolsuz’ demek daha uygun. Zira, bu sorunda boşalmanın erken ya da geç olmasından ziyade, erkeğin boşalmasını kontrol edememesi söz konusudur. Erkeğin, ereksiyon olur olmaz, ya da cinsel birleşmenin hemen akabinde hem kendisi hem de partnerinin isteği dışında boşalmasıdır. 

Erkeklerde erken boşalma en sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluğunda biridir. Araştırma sonuçları farklılık gösterse de, aşağı yukarı her 3 erkekten 1’si cinsel yaşamında erken boşalma sorununu deneyimlemektedir.

Boşalma Ne Zaman Sorun Olur

Erkekler ara sıra erken boşalabilir, bu dert değil. Ancak, cinsel ilişkide bir uyumsuzluktan söz edebilmek için aşağıdaki durumları yaşıyor olmalısınız:

  • Hemen hemen her cinsel ilişkimde, cinsel birleşmenin ilk dakikasında boşalıyorum

  • Cinsel birleşmelerinizin hemen hemen hepsinde çabaladığım halde boşalmamı geciktiremiyorum

  • Hayal kırıklığı ve stres sonucu cinsel birleşmeden sürekli kaçınıyorum, cinsel isteksizlik yaşıyorum

Hem psikolojik hem de biyolojik faktörler erken boşalmada rol oynayabilir. Erkekler bu konuyu dile getirmek konusunda çekiniyor olsalar da, “denetimsiz boşalma” çok yaygın bir sorun ve boşalma süresi cinsel danışmanlık ile ayarlanabilmektedir. Erken boşalma tedavisi cinsel terapi ile mümkündür.

Denetimsiz Boşalıyorum, Ne Yapmalım?

Cinsel danışmanlık sürecinse sağlanan cinsel eğitim, uygulanacak teknikler ve gerekli ise kullanılacak ilaçlarla cinsellikten doyum alacak seviyede boşalmanızı kontrol etmeyi siz de başarabilirsiniz. Antalya’da cinsel terapist olarak ulaşabileceğiniz, cinsel işlev bozukluklarında kendini geliştirmiş, deneyimli bir psikolog, psikiyatrist, psikolojik danışman ve evlilik danışmanından psikolojik yardım alabilirsiniz.

Erken Boşalma Belirtileri 

Erken boşalmada en önemli belirti, cinsel birleşme süresince boşalmayı bir dakikadan fazla uzatamamak söz konusudur. Tabi ki bu süre hem mastırbasyon hem de bütün cinsel ilişkilerinizde de benzerlik göstermesi gerekir. Masterbasyon yaparaken uzatabiliyor, ancak partnerinizle sorun yaşıyor olabilirsiniz. Beş dakika tutabiliyor olabilirsiniz, önemli olan partneriniz ve siz bu süreyi yeterli bulup bulmadığınızdır.

Denetimisiz boşalma ilk cinsel deneyimle birlikte başlayan ve yaşam boyu süren bir durumsa “birincil”, cinsel yaşamınızda sonradan ortaya çıkıyorsa “ikincildenetimsiz boşalma olarak sınıflandırılmaktadır. Yaşam boyu karşılaşılabilen erken boşalma, ilk cinsel deneyiminizden itibaren hemen hemen bütün cinsel etkinliklerinizde benzer şekilde boşalmanızı kontrol edemiyor olabilirsiniz. Sonradan gelişen boşalmada, evvelki cinsel birlikteliklerinizde boşalma problemi yaşamamışsınız, ancak yaşam boyu olanla benzer belirtileri-sorunları uzunca bir süredir yaşıyor olabilirsiniz.

Boşalma Sorunum Olduğunu Nasıl Anlarım?

Birçok erkek, falanca zaman, falanca ilişkimde hemen erken boşalıyorum diyebilir. Fakat birkaç defa erken boşalma sorunu yaşamış olan herkes için erken boşalma teşhisi koymak doğru değildir. Bu tür erken boşalmalar, kullandığınız ilaçlar, cinselliği yaşadığınız partner ile olan iletişiminiz, o an ki ruh haliniz, bedensel yorgunluğunuz gibi geçici etmenler etkili olmuş olabilir.

Bu yüzden belirli bir süredir, aynı partnerle boşalmanızı cinsel birleşmelerinizin hemen hemen hepsinde kontrol edemiyorsanız erken boşalma yaşıyorsunuz demektir. Bu süreyi kimi kaynaklar en az altı ay olarak belirtmişlerdir. Tabiki siz ne kadar süredir yaşıyor olursanız olun, ister 3, ister 1 ay, isterse 5 yıl, önemli olan eşiniz ve sizin bu durumdan rahatsızlık duyuyor olmanızdır.

Cinsel Terapiye Ne Zaman Başvurmalısınız?

Cinsel terapiste başvurmadan önce, bir jinekololoji uzmanı ile görüşerek boşalma sorununa anatomik bir etken olup olmadığını tespit etmekle başlayabilirsiniz. Doğrudan cinsel terapiste başvuruyorsanız, zaten terapistiniz bu tetkikler için sizi yine aynı uzmanlık alanına yönelendirecektir. Erkeklerin bir çoğu, erken boşalma tedavisi için herhangi bir uzmana danışmaktan çekinirler. Bu yüzden erken boşalma, toplumda yaşanan en yaygın rahatsızlık olmasına rağmen cinsel terapiye en az başvuran gruptur. Eğer boşalmanızı uzun bir süredir kontrol edemiyorsanız, bu durumun baskısını her gün yaşayacağınıza, dişinizi bir gün için sıkın, cinsel terapistinize yaşadıklarınızı olduğu gibi anlatın. Bunu bir kez yaptıktan sonra, bu sorunu ne kadar abartmış olduğunuzu görecek, çözüm için atılacak adımlara bir an önce başlamak isteyeceksiniz.

Tedavisi Olan Bir Rahatsızlıktır

Çok yaygın bir cinsel işlev bozukluğu olan erken boşalma tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Çok düşük istisnalar dışında psikolojik kaynaklı olduğunu artık rahatlıkla söyleyebiliriz. Antalya ‘da psikolog, psikoterapist, psikolojik danışmandan psikolojik yardım alabilirsiniz. Cinsel terapide denetiminizi nasıl kontrol edeceğinizi adım adım öğrenebilirsiniz.  Evde yapacağınız uygulamaları yeteri kadar çalıştıktan sonra, herkes gibi sizde istediğiniz kadar boşalmanızı kontrol edebilirsiniz.

©2017 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.