Antalya Depresyon Nasıl Geçer


Antalya Depresyon Nasıl Geçer?

Antalya Psikoloji sitesi olarak, Antalya Depresyon Nasıl Geçer başlıklı yazımızda, “Kaygı ve Depresyon Nedir?, Kaygı ve Depresyon Belirtileri Nelerdir?, Kaygı Ve Depresyon Birbirine Karışmıştır, Depresyon Neden Kaygıya Eşlik Eder? Kaygı ve Depresyon Tedavisi” alt başlıklarında kaygı ve depresyon ilişkisini anlatıyoruz. Kaygım var, depresyonum nasıl geçer ve Antalya ‘da uzman psikolog arıyorum diyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir.

Kaygı ve Depresyon Nedir? Depresyon Nasıl Geçer?

Kaygı, içimizden ya da dışımızdan gelen uyaranlara karşı bedensel ve ruhsal tepkilerin eşlik ettiği aşırı korku halidir. Eğer belli bir düzeyde kaygı duymazsak harekete geçip kendimizi koruyamaz, işlevselliğimizi kaybederiz. Ancak ortada gerçek bir neden yokken kaygı duymaya başlamış ve kaygının şiddeti orantısız ve sürekli hale gelmiş,  yaşamınıza mani olmaya başlamış olabilir. Kendinizi depresyonda hissediyor, hissettiğiniz kaygı ile baş etmekte zorlanıyorsanız, depresyon nasıl geçer diyorsanız, Antalya ‘da uzman psikolog, psikiyatrist, psikoterapist desteğine başvurabilirsiniz.

Kaygı Bozukluğu ve Depresyon Belirtileri Nelerdir?  

Anksiyete (kaygı) bozukluğunun belirtileri bilişsel, duygusal, davranışsal ve fizyolojik olarak ortaya çıkar. Zihnimizden olumsuz düşünceler daha sık geçmeye başlar. Düşüncelerimiz yaşadıklarımızı aşırı genelleyerek, karamsar ve umutsuz bir tablo sunar ve başımıza geleni felaketleştiririz. Yoğun korku, huzursuzluk, endişe, çaresizlik ve panik duyarız. Kaygımızı arttıracak durumlardan kaçınır, karşılaşınca da donakalırız. Bedenimizde çarpıntı, kan basıncı değişiklikleri, nefes darlığı, boğazda düğümlenme, boğulma hissi, yutma güçlügü, bunaltı, kusma, ishal, karın ağrısı, sık idrara çıkma, cinsel isteksizlik, terleme, kızarma, sıcak basması, baş dönmesi, bayılma hissi veya bayılmalar, kas gerginliği gibi değişimler yaşarız.

Genel Kaygı Bozukluğu 

Psikolojik bir rahatsızlık olan kaygı bozukluğu birçok farklı kaygı çeşidine verilen genel bir tanımdır. Sosyal fobi, genel kaygı bozukluğu, panik bozukluğu, panik atak, obsessif-kompalsif bozukluk ve özgül fobiler  kaygı bozukluklarının en yaygın karşılaşılan çeşitleridir. Böyle bir rahatsızlık yaşayan kişiler hayatlarını sürdürmekte birçok alanda sıkıntı çekerler. Yaşamlarında bir şekilde kaygılarıyla baş etseler de, bir süre sonra depresyonun da eşlik ettiği bir duygu durumuna düşebilirler.

Kaygı Ve Depresyon Birbirine Karışmıştır

Kaygı bozukluğuna depresyonun eşlik etmesi oldukça yüksektir. Major depresyon yaşayanların yarısı herhangi bir kaygı bozukluğundan muzdariptirler. Depressif kişiler genellikle kaygılı ve korkuludurlar. Ancak kaygı genellikle depresyondan önce gelir. Travma sonrası stress bozukluğu (TSSB) bir kaygı bozukluğuna eşlik eder ve genellikle depresif duygu durumunu geliştirir. Özellikle kaygı bozukluğunda depresyona nazaran geçmiş aile yaşantılarının etkisi daha çoktur. Tabiki genetik yatkınlığın da kaygı ve depresyonu geliştirici bir etkisi vardır.

Şu sıralar ülkemizde peşi sıra yaşanan birçok terör olayının hepimizi kaygıya boğduğunu sanırım inkar edemeyiz. Klinik olarak kaygı bozukluğu teşhisi bulunan birisinin böylesi gündemlerle kaygısının tavan yapması elde değil. Ruh sağlığı yerinde, normal olanların bile 2016 yılında yaşanan olaylar sonucunda olmadığı kadar kaygıları yükselmiştir. Hepimiz daha çok kaygı duyarken, giderek yalnızlaşıyor, kendi içimize çekiliyor, belki de yavaş yavaş bir çeşit depresyon yaşıyoruz. Tıpkı Türkiye genelinde olduğu gibi, Antalya’da uzman psikolog arayan birçok kişi, depresyon ve kaygı bozukluğu yaşayıp yaşamadığını merak ediyor, Antalya’da depresyon nasıl geçer merak ediyor.

Depresyon Neden Kaygıya Eşlik Eder?

Kaygı bozukluğu korku ve tedirginlik halinden daha fazla bir şeydir. Kaygı bozukluğu yaşayan kişi bir şeylerden başkaları için o kadar korkutucu olmasa da, dehşet içinde korku duyar. Kaygı bozukluğu yaşayan birçok kişi düşüncelerinin mantıksızlığını kabul eder, ancak o düşüncelerin önüne geçip duygularını yatıştıramazlar. Kaygı bozukluğu ile depresyon bir döngü içinde oluşurlar. Eğer kaygı duyarsanız, bir şeylerin yanlış gideceğinden, beklenmedik şeyler olacağından, felaket senaryoları ve olumsuzlukları genelleştirici düşüncelerin ağına düşersiniz. Başarısızlığa uğrayacağınız hissi sizi depresyona sürükler.

Kaygı Bozukluğu ve Depresyon Tedavisi

Antalya’ da  depresyon tedavisi için kullanılan ilaçlar her ne kadar daha hızlı sonuç almak isteyen hastalar için ilk başvurulan yöntem olsa da, buna ek olarak psikoterapist ve psikolog ile konuşma tedavisi çok etkili bir yöntemdir. Sadece ilaçlara bağlı kalmak, kalıcı bir çözüme kavuşmak için yeterli olmayabilir. Kaygı ve depresyondan kurtulmak için psikoterapi desteği almayı ihmal etmemeliyiz. Daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak isteyenler için kaygı ve depresyon hakkındaki aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir.

Antalya Sosyal Fobi Güncesi

Antalya Depresyon Güncesi

 

©2019 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.