Antalya Psikolog Tavsiye

Antalya Psikolog Soru

Psikoloji ve psikolojik sorunlarla ilgili Antalya psikoloji sitemizi ziyaret eden kişilerin sordukları soruları cevaplıyoruz. Antalya ‘da uzman psikolog arayışındaysanız soracağınız soruların cevaplarını belki de burada bulabilirsiniz. Antalya Psikolog soru sayfasında psikoterapist, klinik psikolog ve psikolojik danışmandan  yardım isteyen kişiler tarafından sorulan soruların cevaplarını okuyabilirsiniz.

Antalya Psikolog ‘a Sorun.

Antalya Psikolog Soru sayfası, Psikologlarımıza soru sormanın en hızlı yoludur.

Antalya Psikolog Soru

Antalya Psikolog Soru

Şimdi Başlayın!

  Adınız

  E-posta Adresiniz

  Sorunuz

  Can çekişen evliliğimizi nasıl kurtarabilirim?

   Cevap:Her evlilikte sorunlar yaşanabilir. Kimisi sorunu görmezden gelerek yoluna bir şekilde devam eder. Ancak evlilikteki sorunlar, çatışmalar kavgalar şiddetlendikçe her iki tarafın ruhsal ve bedensel rahatsızlığının arttığı araştırmalarla desteklenmiştir. Evliliğinde mutlu olmayan işinde de mutlu olamıyor. Evliliğiniz ömrünü uzatmanız mümkün. Artık ülkemizde giderek yaygınlaşan evlilik terapisi hizmeti var. Eşler birlikte aile danışmanlığına katılarak, psikolojik yadım alarak evliliklerini kurtarabiliyorlar.

  Sevgilimin Ailesi için ne yapabilirim?

  Cevap: İki kişinin birlikte olmasına çevreden tepkiler alınması kadar normal bir şey olamaz. Kimisi sizi onaylar, kimisi onaylamaz. Ailelerin onaylamadığı birliktelikler her iki tarafa da zarar verir. Sevgilinizin ailesi ile ilgili konuları onunla rahatlıkla konuşmalısınız. Onları eleştirip yargılamadan, nedenlerini birlikte keşfedebilirsiniz. Siz birlikteliğinizden herhangi bir şüphe duymuyorsanız, ailelerin gönlünü bir şekilde almanın yolunu bulabilirsiniz. Eğer açmazda kalırsanız, Antalya ‘da uzman psikolog tarafından çift terapisi ile psikolojik yardım alabilirsiniz. Sorununuzun farkında olmakla, çözüm için yarı yolu katettiğinizi söyleyebilirim.

  Evlilik danışmanlığı çiftlere nasıl yardımcı olur?

  Cevap: Evlilik danışmanlığında terapistiniz her birinizin davranış örüntülerini, aranızdaki etkileşimi, bir üçüncü göz olarak gözlemler, gözlemlerini vakti saatinde sizinle paylaşır, böylece kendinize uzaktan bakabilme fırsatı yakalarsınız. Terapi odasında olup biten her şey sizin daha nitelikli beraberliğe ulaşmanız için kullanılır. İkiniz kendi kendinize çözüm için çabalamanız yeterli olmaz. Çiftler kavgaya bir başladılar mı, çukurdaki bataklığı düşünün, iki hayvan gibi birbirlerini yaralarlar yukarı çıkmak için. Evlilik danışmanlığı, size yukardan uzatılan daldır, bataklıktan çıkabilmeniz için. Yeter ki dalı tutmak isteyin, çıkabilirsiniz.

  Cinsel performansımı nasıl ölçerim?

  Cevap: Performans deyince sevişme süresi mi, yoksa sevişme sayısını mı kastediyorsunuz? Eğer süre ise, Utrecht Üniversitesi‘nin uluslararası yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına göre, Türk erkeklerinin sevişme süresi, başından sonuna 3 dakika 7 saniye (Bu sonuç Türk erkeklerinin boşalmasını yeterince denetleyemediğini gösterir). Bu, uzmanlara göre yumurtanın rafadan olması için gereken zamandan daha kısa. Şampiyonluk, 7 dakika 36 saniye ile İngiliz erkeklerinin elinde. Çalışmaya katılan ABD erkekleri 7 dakika, İspanyollar 5 dakika 8 saniye, Hollandalıların ise 5 dakika 1 saniyede boşaldığı belirtmişler. Siz de bu verilere bakarak kendinizi değerlendirebilirsiniz. Unutmayın bunlar ortalamalar. Tatminkar bir cinsel birliktelikte her ikinizin de bu süreyi yeterli buluyor olmanız işin püf noktası.Kimisi için 30 dk. ve daha fazlası tatmin eder, kimi çift için bu süre 10 dk. yeterli olabiliyor. ‘En az ya da en çok ne kadar sürmeli’ sorusunun cevabı otomatik olarak sizde… Ne kadar sürdürmek isterseniz, Antalya cinsel terapi desteği ile bu süreyi kontrol edebilirsiniz.

  Kızlık Zarım Bozulmuş mudur?

  Erkek arkadaşımla ilişkiye girmek istemedim ama onun cinsel organı biraz içeri girdi. Kızlık zarım bozulmuş olabilir mi? Ben ayna ile bakarsam görebilir miyim?

  Cevap: Kızlık zarı ilk girişten yaklaşık iki cm içeridedir. Ve ağız içindeki mukoza tabakası gibi kayganımsı bir dokudan oluşur. Kızlık zarı zaten açık ve ayrıktır. Bu ayrıklıktan her ay  düzenli olarak adet kanaması gerçekleşir. Kızlık zarının yeri, elastikiyeti, yapısı ve kalınlığı kadından kadına değişiklik gösterebilir. Kızlık zarının fizyolojik olarak bir gerekliliği yoktur. Kadın cinsel organının hijyenini koruduğu sanılmaktadır. Bir bayanın kendi kızlık zarını değerlendirmesi mümkün değildir. Gün geçtikçe kızlık zarının fizyolojik varlığından çok adli ve sosyo-kültürel önemi gündeme gelmektedir.

  Cinsel İsteksizlik İçin Ne Yapılabilir?

  Kocamla beş yıldır evliyiz 34 yaşındayım , son bir yıldır birbirimize karşı cinsel isteğimiz azaldı. Tekrar birbirimize istek duyabilir miyiz?

  Cevap: Antalya Cinsel isteksizlik kadınlarda ergenlik döneminden başlayarak devam eden primer bir sorun olarak ortaya çıkabiliyor. Ancak herhangi bir yaşta cinsel partnerle yaşanan sorunlar nedeniyle de seconder bir sorun olarak da görülebilir. İlişkideki genel sorunlar, Antalya depresyon, Antalya psikolojik bozukluklar, gebelik, doğum, psikolojik travma ya da kullanılarn ilaca (psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları, tansiyon ilaçları) bağlı olarak çıkabilir. Organik (ilaçlar, amaliyatlar) sebeplerin dışındaki etkenler psikolojiktir. Cinsel isteksizliğin altında yatan ruhsal etkenler,Antalya cinsel terapide ele alınırsa, isteksizlikten kurtulur, tekrar cinsel istek duymaya başlarsınız.

  Ayrıca, kadının sosyalliği, evlilik dışı ilişkiler, görücü usulü evlilikler, çözümlenmemiş çatışmalar, mutsuz bir evlilik, kadının cinsel isteğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bütün bunlara ilaveten, çiftin cinsel içerikli fantazilerinin azlığı, karşı cinse olan ilginin eksiklği, mastürbasyon yapma sıklığı ve cinsel etkinliklerde azalma cinsel isteksizlikte önemli bir payı vardır. Kaynağı ne olursa olsun, cinsel isteksilik tek taraflı bir mesele değil, her ikinizi de etkileyen bir sorundur. Bu sorunun çözümünde birlikte hareket eden eşler cinsel terapi ile başarıya ulaşabiliyorlar.

   İş yerinde cinsel tacize uğruyorum, ne yapabilirim?

  Cevap: Hiç kimsenin sizin bedeninize ve ruhunuza isteğiniz dışında cinsel içerikli etkide bulunma hakkı olamaz. Böyle bir davranışa asla izin vermeyin, hemen yardım isteyin. Bedeninizi ve ruhunuzu korumak sizin en asli göreviniz.

  Depresyondayım Ne Yapmalıyım? 

  Merhabalar,çok uzatmadan hemen konuya giriyorum A. G. ilçesinde öğretmenlik yapıyorum. Psikolojik açıdan kendimi çok kötü hissediyorum. Ruh sağlığımın iyi olmadığını, kendimi degersiz hissettiğimi, özgvüvenimin hiç olmadığını düşünüyorum. Yalnız ve çok mutsuzum. Lütfen bana yardım edin.

  Cevap: G. hanım, yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla, ruhsal bir çökkünlük dönemindesiniz. Bu belirtiler, zaman zaman hepimizde bazen olabilir, tabi gelip geçici olarak. Şu an yazdıklarınız Antalya depresyon belitilerine uyuyor. Acilen bizimle iletişime geçmelisiniz. Sizinle yapacağımız görüşmede gerekirse başka kurumlardan da destek alarak daha iyi hissetmenize yardım edebiliriz.

  Kızım Halen Altını Islatıyor

  Cevap: Çocuklar genellikle 18-24 aylar arası tuvalet eğitimi almaya hazırdır. Normal gelişim sergileyen çocuklar 2-3 yaş döneminde tuvalet gereksinimini haber verir, ancak bu yaşlarda organları üzerindeki kontrolü tam olarak sağlayamadıkları için zaman zaman altlarını ıslatabilirler. Bu duruma bağlı olarak, 4 yaşına kadar arada sırada görülen altını ıslatma davranışı normal karşılanabilir. Alt ıslatma davranışı her zaman psikolojik bir soruna dayanmayabilir. Bu sebeple öncelikle organik bir bozukluk olup olmadığı mutlaka saptanmalıdır. Altını ıslatmanın organik ve biyolojik bir sebebi olmadığı anlaşıldıktan sonra; aileye danışmanlık, davranış tedavisi, psikoterapi ve ilaçla tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Tedavi yöntemleri çocuğun aile ve kendi öznel yapısına uygun olacak şekilde planlanır.

  Evlilikte Yaş Farkları

  Merhaba Ali Bey. Ben 2,5 yıllık evliyim. Benim ikinci evliğim, eşiminse ilk evliliği. Çıkmamızla birlikte 11 yıl içinde ben iki yaş büyüğüm diye eşimin ailesi beni hiç istemedi. Buna rağmen evlendik. Son iki aydır çok mutsuzum. Boşanmak istiyorum. Söyledim ona da, karşı çıkmadı. Ne yapmam gerekli bilemiyorum. Böyle de yaşayamıyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz?

  Cevap: F. Hanım, evliliğinizde yolunda gitmeyen bir şeyler var. Ayrılık düşüncenizi eşinizle paylaşmısınız. Bu kararı vermeden, neden bir evlilik danışmanına başvurmuyorsunuz? İlişkinizi enine boyuna değerlendirir, keşke demeyeceğiniz bir karar alabilirsiniz. Evliliği sürdürmekse nasıl, ayrılıksa ne şekilde? Bu soruların cevaplarını evlilik danışmanlığında rahatlıkla bulabilirsiniz. Kararsılıktan da kurtulabilirsiniz.

  Çocuklarımın arasındaki kıskançlığı nasıl önlerim?

  Cevap: Bir dereceye kadar kıskanmalarını olağan karşılamak gerek. Eğer kıskançlık içinden çıkılmaz bir hal almışsa da bunun için yapabilecekleriniz var. Aile danışmanlığına başvurarak kardeş kavgası ile nasıl baş edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  Antalya Psikolog Soru

   Selam, biz 1,5 yıllık evliyiz. Tanışarak, severek evlendik. Eşimle cinsel ilişki yaşarken bir sıkıntı olmuyor. Ama ben çocuk da istememize rağmen bir türlü içine boşalamıyorum. Her birleşmemizde dışarı çıkararak bir türlü sürtünme ile boşalıyorum. Bu durum eşimi de benide çok yordu. Artık hem cinsel ilişkiden kaçıyorum, hem de ereksiyon problemi de yaşamaya başladım. Sizce ne yapmalıyım?

  Cevap: Erkekler birçok nedenle boşalma sorunu yaşayabiliyorlar. Kimisi erken boşalır, kimisi istese de boşalamaz. İstemenize rağmen içeri boşalamamanız gayet doğal olarak her ikinizi de strese sokabilir. Asıl önemli olan yaşadığınız sorunu eşinizle paylaşabilmeniz, ve çözüm için birlikte hareket edebilmeniz. Bu durumda ön sevişme sürecini uzatmanız işe yarayabilir. Eşiniz elle veya oral yolla sizi uyarabilir, mastürbasyon ve oral seksi de işin içine katmayı deneyebilirsiniz. Eğer boşalmanızı hep aynı şekilde, penisinizle sürtünerek veya baskı uygulayarak yapıyor ve bunun dışında kesinlikle boşalma sağlayamıyorsanız, mutlaka bir cinsel terapi, özellikle  Antalya cinsel işlev bozuklukları ile ilgilenen bir uzman psikolog, terapiste, psikoloğa, psikolojik danışmana başvurmalısınız. Bu durum hem sizin mastürbasyon yapmayı öğrenme biçiminizle ilgili olabilir, hem de bilinç dışı çatışmalarınızın bir sonucu olabilir. Neden ne olursa olsun, cinsel terapi ile çözüme ulaşabilir, sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşabilirsiniz.

  Antalya Psikolog Soru

  Merhaba ali bey benim 4 yaşında bir kızım var bir ay öncesine kadar çok güzel konuşuyordu ama yaklaşık 10 gündür kekelemeye başladı ve zorlandığı hiç konuşmamaya başladı bu durumdan dolayı çok üzgünüm inanın lütfen bana yardımcı olun!

  Cevap: E. Hanım, çocuklar birçok nedenle konuşma bozukluğu yaşayabilirler. 10 gündür başlayan ve devam eden bir sorununuz olduğunu söylüyorsunuz. Kekelemeye başlaması bir anda mı oldu, yavaş yavaş mı? Son 10 gün içinde ya da öncesinde neler yaşadınız? Önemli bir olay oldu mu?

  Çocuklar yaşadıkları bilinçli ve bilinç dışı bir çok etkenle gelişimlerinde gerileyebilirler. Bu durum kimisinde altını ıslatma, kimisinde emeklemeye dönebilir, kimisi de sizinkisi gibi konuşmada geri dönüş yaşayabilir.

  Kızınızla ve sizinle yapacağımız yüz yüze görüşmede konunun kaynağına inebilir, ne tür önlemler alacağımıza karar verebiliriz. Eskisi gibi konuşması pekala mümkün olabilir. Antalya Psikolog soru sorduğunuz için teşekkür ederiz. Antalya psikoterapist, Çocuk psikoloğu, terapist arayışında iseniz bize soru sorabilirsiniz.

   

   

  Yukarı çık

  Antalya Psikoloji Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi Kimdir?

  Antalya Psikoloji Enstitüsü, bireysel sorunlar için hipnoz terapisi ve psikoterapi, çocuk psikoloğu olarak ailelere psiko-eğitim, evlilik terapisi ve cinsel terapi hizmeti hakkında bilgi vermektedir.

  Psikolojik danışmanlığa ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız?

  Uzmanımız Ali Bıçak bu soruyu 1 dakikalık video ile yanıtlıyor...

  İzlemek için tıklayınız
  Call Now Button