Vajinismus Belirtileri


Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Antalya cinsel terapi sitesi olarak, bu yazımızı, vajinismus nedir, vajinismus ne demek, vajinismus belirtileri nasıl ortaya çıkar, vajinismus hastalığı nedir ve vajinismus tedavisi için yapılabilecekler hakkında bilgi vermek amacıyla hazırladık.

Vajinismus Belirtileri Nedir?

Vajinismus Belirtileri Nedir? Birçok kadın vajinismus olup olmadığını merak eder. Hissettikleri ve yaşadıklarından yola çıkarak bir cinsel sorunum var mı diye kendi kendilerine sorar. Vajinismus muyum değil miyim diye sorarken,  vajinismus hastalığı nedir tam bilmiyorsanız,  kendi kendinizi rahatsız edebilirsiniz.

Vajinismus Nedir?

Günümüzde hala birçok kadın vajinismus belirtileri, gerdek gecesi veya ilk cinsel ilişkini anına kadar her hangi bir sorun olarak algılanmayabiliyor. Ne zaman ki penis-vajen birleşmesi ile yüz yüze gelinsin, ya da kadının kendi parmağı olsun, partnerinin parmağı olsun, vajinal bölgelere dokunması ile birlikte tüm vücudu saran panik atak benzeri bir fizyolojik belirti ortaya çıkar. Panik atakta da kişi kendi kontrolü dışında kap krizi geçiriyorum, nefesim duracak, felç olacağım diye hisseder.

Vajinismus Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar?

Vajinismuslu kadın bu durumda bilinçlidir, olanların farkındadır, ancak kontrol kendisinde değildir. Vajinismus belirtileri, kasılma ve partneri itme ile baş gösteren bütün vucudun top yekün partneri reddetmesi bilinçli ve isteyerek yapılmaz. Bu süreci kadın kesinlikle bilinçdışı ve kontrolü olmadan gerçekleştirir.  Vajinusmus negatif hipnoz halidir. Vajinismus sadece cinsel ilişkiye girememek hali değildir. Cinsel birleşme olabilir, ancak cinsel organınızda bir takım rahatsız edici duyumlar almanız da vajinismus belirtileri olabilir.

Vajinismus Rahatsızlığı Olan Birisinin En Belirgin Vajinismus Belirtileri

  • Penis vajinaja girerken yoğun ağrı hissi

  • Penisin vajinaya girmesini engelleyecek şekilde tüm vucudun kasılıp kapanması. Bu pozisyonda penisin vajinaya girişi imkânsızdır.   

  • Cinsel ilişki mümkün olur ancak bu süreç cinsel organ ağrı, yanma ve batma hissi verir.

  • Belirgin bir nedeni yokken ilişki sırasında ağrılar duyma

  • Vajinaya tampon yertleştirememe

  • Jinekolojik kontrolün hiç ya da çok zor yapılması

  • Cinsel ilişki sırasında soluk alıp vermenin zorlaşması, duracak noktaya ulaşması

  • Kadının vücununda belirli bölgelerde kasılma, kramplar yaşanması (kollar, bacaklar, bel vb.)

  • Yapamayacağım, cinsel ilişkiye asla girmemeyeceğim diye seks yapmaktan köşe bucak kaçılması, cinsel isteksizlik belirtisi

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Bütün bu belirtilere bakarak kendinizde vajinismus rahatsılığı olup olmadığını düşünebilirsiniz. Bu belirtilerden biri dahi olsa, Antalya ‘da psikolog, cinsel terapist, psikolojik danışmana başvurmalısınız. Psikoterapist, size gerekli test ve anketleri uygulayarak, sözlü olarak ifade etmenize yardım eder. Kesin bir tanının konabilmesi için psikolojik uzmanlardan birine görünmelisiniz. Cinsel terapist,  sizin vajinismus belirtileri nizi anlayıp doğru tanıyı koyabilmek için  kadın doğum uzmanı ile görüşüp sizi yönlendirecektir.

Vajinismus Hastalığı Nasıl Gelişir?

Vajinismus rahatsılığı olan çiftler genellikle bu durumun tek sorumlusunun kadın olduğunu düşünürler. Genellikle kadını ortaya sürer, onda bir hastalık varmış gibi çeşitli uzmanlık alanlarına, belki de mistik kaynaklara götürürler. Bu tamamen yanlış bir tutumdur. Ülkemizde cinsel işlev bozuklukları alanında hizmet veren yeterli uzman olmamaması vajinismus teşhisinin konmasını güçlendiriyor.

Vajinismus Tedavisi İçin Neler Yapılır?

Sizin yapmanız gereken bulunduğunuz çevrede vajinismus gibi cinsel işlev bozukluklarında uzmanlaşmış bir cinsel terapiste eş olarak birlikte başvurmanızdır. Yani nokta atışı yapmak durumundasınız. Yanlış teşhis ve yetersiz uygulamalar sizin güveninizi ve iyileşmeye dair umudunuzu körertebilir. Kendiniz için, ilişkiniz için en doğru uzmanı bulmak sizin sorumluluğunuz.

Vajinismus için Cinsel Terapi 

Antalya vajinismus hastalığı için cinsel terapiye başvuranların sayısı  giderek artan bir şehirdir. Vajinismus hastalığı cinsel terapi ile iyileştirilebilen bir rahatsızlıktır. Tercih edilen hem kadının hem de erkeğin birlikte terapiye katılımıdır. Zira vajinismus sadece kadının sorunu ve onun sorumluluğunda gelişen bir rahatsızlık değildir. Bu durum çiftin ortak sorunudur. Çözüm sürecinde eşinizle birlikte hareket etmeniz gerekir. Tedavi, vajinismus egzersizleri, aşk oyunları eşin de katılımı ile yapılacak alıştırmaları içerir. Cinsel terapist ile görüşürken cesurca ve olabildiğine her şeyi anlatabilme konusunda açık olmanız iyileşmeye büyük katkı sunacaktır. Rahatsızlık duyduğunuz her şeyi anlatmanız en doğru teşhisi koymada çok gereklidir. 

©2017 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.