Hipnoz Nedir ?


Hipnoz Nedir?

Hipnoz Fenomeni Nedir ?

Hipnoz nedir başlıklı bu yazımızda, hipnozu sizlere tanıtmaya çalışacağız. Hipnoz, bir psikoterapist eşliğinde bilinç durumunda bir değişikliğin yaşandığı farklı bir bilinçlilik durumudur. Hipnoz, kişinin kendi isteği ile ortaya çıkan aktif bir çabanın sonucudur. Hipnoz olan kişi daha yüksek bir farkındalık seviyesine ulaşır. Kimse istemeden hipnoz olamaz. Hipnoterapist telkinleri ile hipnotizan kendi çabası ve isteği ile hipnoz olur. Hipnoz ve hipnoterapi için ayrıntılı  bilgi alın.

Hipnoz Hangi Alanlarda Kullanılır?

Hipnoz Nedir? Hipnoza en yatkın kişiler bile, hipnoz olana kadar hipnoz altında ortaya çıkacak yeteneğinin farkında olmazlar. Hipnoz olunca uyanıkken, annesinin eşinin, yakınlarının söylediği hiçbir söz zihninin hipnozdaki kadar etkilemediğini farkederler. Hipnoz deneyimi yaşarken, hipnoterapistin telkinleri ile ilişkide olduğumuz diğer insanların bizi etkilemesinden daha güçlü etkileniriz.

Hipnoz Hangi Alanlarda Kullanılır?

Hipnoz Nedir? Dünya genelinde insanların çoğu hipnoza yanıt verir. Bir dolandırıcının bankamatikten gidip kendi hesabına para yatırmasını isteyen kişi de hipnoz altındadır. Eylemini yaptıktan sonra gerçekleri farketse de artık geç olmuştur. Sahibinden.com da arabasını satmak isteyen kişinin rapora istemesi de hipnozdur. Farmakolojik araştımalarda, bir ilacın gerçek etkisini araştırırken deneklere verilen ilaçların etkisinin benzer olduğu plesoba etkisindeki kişler de hipnozdadır. Hipnoz olağan üstü bir fenomen değildir. Sosyal baskı altındaki birey, bir otoritenin buyruğuna boyun eğen birey de bir tür hipnoz altındadır. Hipnoz, telkinlere açık olmanın değişik biçimlerinde kendini göstermektedir.

Hipnoz Nedir ? Hipnoterapi Yöntemleri Nelerdir?

Hipnoz konusunda farklı tartışmalar yüz yıldır yapılsa da, artık hipnoz olgusu bir çok otorite tarafından kabul edilmektedir. İster hipnoza yatkın olun, ister olmayın, hipnotik durum bir kez deneyimlendiğinde, tıpkı bisiklete binmeyi öğrenmekte olduğu gibi, hipnoz olan kişinin davranış ve tutumlarında bir takım değişimler olabileceğine dair genel bir kabul vardır.

Kimler Hipnoz Tedavisi Yapabilir?

Hipnoz hekimler veya psikologlar gibi bilimsel açıdan deneyimli ve eğitimli uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Hipnoz altındaki danışanın tepkilerini, geri bildirimlerini anlamlandıracak ve gerekli tepkileri verecek kapasitede psikoloji kuramlarına hakim uzmanların yapabileceği bir terapi tekniğidir. Hipnoz olmak istiyorum diyenlerin, öylesine hipnoz edilmesi değildir hipnoz. Hipnozun amacı ve yönelimi terapide belirlenmelidir. Üstelik hipnozun başarılı olması, hipnoz olmak ve hipnoz etmek isteğinden çok, uzman ve danışan arasında kurulacak güvenli ilişkide gizlidir. Terapötik alyans, teröpatik ittifak diye tabir edilen, danışan-hipnoterapist arasındaki güvene dayalı ilişki oluşmadan gerçekleştirilecek bir hipnoz seansı yarar sağlamaktan uzaktır. Bu durumda hipnozda elde edilen deneyim iyileşmeye hizmet edemez. Bu yüzden, terapist ve danışan arasındaki yeterli uyumun sağlanması, danışanın hipnoz olmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda iyileşme için fırsat sağlar.

©2017 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.