Çocuklarda Mastürbasyon Nedir ?


Çocuklarda Mastürbasyon Nedir?

Birçok anne-baba “çocuğum mastürbasyon yapıyor, çocuklarda mastürbasyon nedir, çocuğum neden mastürbasyon yapıyor” diye merak eder ve endişelenir. Aslında, çocukluk mastürbasyonun zararları ya da faydalarını düşünmek yerine, mastürbasyon ihtiyacı neden oluyor onu bilmek gerek. Çocukluk mastürbasyonu hakkında bilgilenmek ve endişelerinizi gidermek için yazımı okumaya devam et.

Mastürbasyon Ne Demek?

Çocukluk mastürbasyonu, yetişkin erkekler ve kadınlardaki mastürbasyon gibi işlev görmez. Çocuk mastürbasyonunu yetişkinlerin cinsellik algısına göre değerlendirmek yanlış olur. Annesi tarafından emzirilen ya da biberonla beslenen sağlıklı çocuklar, karınları doyunca rahatlar ve uyurlar. Karnı aç olan doyurulmamış çocuklar ya da annesinin yokluğunda kendini yatıştırmak için emzik ve parmağını emme gibi davranışlarla rahatlamaya çalışırlar.

Çoğu Durumda Çocuklarda Mastürbasyon Normaldir!

Tıpkı parmak emme, emzik emme gibi bazı çocuklar mastürbasyon davranışıyla genital bölgelerini bir şekilde uyararak rahatlayıp uyumaya çalışırlar. Çocuklarda mastürbasyon nedir merak eden anne-babalar, onların genital bölgelerini uyarmaya çalıştıkları sırada terleyip, kızarma, sık nefes alma ve dikkatlerinin dağıldığını görürler. Bu durum anne-babaları endişelendirir. Mastürbasyon bu şekilde ortaya çıkar. Aslında, çocuğun parmak emme davranışı ile mastürbasyon davranışı benzerlik gösterir.

Çocuklarda Cinsellik Kaç Yaşında Başlar?

Çocuklarda Cinsel Gelişim , çocuklarda mastürbasyon  çocuğun annesinden ayrı olmadığı, karnının tok, sırtının pek olduğu dönemlerde de cinsel bölgeleriyle ilgilenmeleri çok erken yaşlarda başlar. Bebeklerde sürtünme annesinin altını temizlemesiyle başlar. Annesi altını temizlerken bundan hoşlanırlar ve temizlenmeyi hevesle beklerler. İlerleyen yaşlarda, genital bölgelerinden haz arayışı daha öne çıkabilir. Böylece annesinin temizlemesi sırasında oluşan haz, daha çok 2 yaşlarından itibaren kendi kendine cinsel bölgelerine yönelmeye başlar. Çocuklarda mastürbasyon 4-5 yaşlarında daha çok fark edilmeye başlar. “7 yaşındaki kızım cinsel organıyla oynuyor” diye çocuk psikoloğuna başvurup bilgi almak isteyen birçok anne-baba vardır.

Çocuklarda Mastürbasyon Zararları  Nelerdir?

Çocuklarda mastürbasyon davranışı erken yaşlarda başlayabilir. Çocuklar annesi yanındayken, onunla duygusal açıdan sağlıklı ilişkileri olan bebeklerin de mastürbasyon eğilimi olabilir. Ancak, duygusal olarak sağlıklı bakım ilişkisi azalan, annesinden uzun süre ayrı kalan, kurumlarda bakımı verilen çocuklarda mastürbasyon aşırı olmaktadır. Burada bilinmesi gereken cinsel bölgesine ilgi duyan çocukların zaman zaman yaptığı mastürbasyon ile, aşırı ve zorlantılı bir şekilde yapılan mastürbasyon farklıdır. Çocuğunuzda mastürbasyon aşırı bir hal almışsa, bunu genital ilgi, bedenini keşif ve merak duygusundan ayırmak gerekir. Aşırı mastürbasyon yapan çocuklarda, cinsel kimliğini keşfetme hedefini aştığını söyleyebiliriz.

6 yaş çocuğun cinsel gelişimi, cinsel kimliğin keşfi için yapılan, kendi cinsiyetinin ayırımına varacak çocuk mastürbasyonu normaldir. Ancak aileler bu duruma aşırı endişe duymaktadır. Neyin normal neyin normal dışı olduğunu öğrenince rahatlıyorlar. Aşırı mastürbasyon zararları olabilecek bir davranıştır. Bu durumda çocuk psikoloğundan yardım almanız gerekebilir.

Çocuklarda Mastürbasyon Nedir ? Nasıl Ortaya Çıkar ?

Bir çocuk psikoloğu ve çocuk psikiyatristi, çocuk ve anne-baba ile yapacağı görüşmede, etki eden faktörleri dikkatle araştırır. Çocuklarda mastürbasyon aşırıya varmışsa, illaki ileri derecede anne yoksunluğu olması gerekmez. Annesi ile doyurucu ilişkileri olan çocuklarda da görülebilir. Böyle ailelerdeki bir çocuk, yeni bir kardeşi doğduğunda, annesi babası ayrıldığında, ebeveynlerden birinin vefatı, çocukta ortaya çıkan önemli bir hastalık ve uzun süre hastane ortamında kalma zorunluluğu gibi nedenler yaşayan çocuklarda mastürbasyon aşırı olabilir. Çocuklarda mastürbasyon aşırıya kaçtığında, 6 yaş çocuğun cinsel gelişimi öncesinde bir taciz hikayesi de olabilir. Böylesi ailede çocuklarda mastürbasyon  takıntılı haline gelmişse, cinsel istismar olasılığını akılda tutulmak gerekir.

Mastürbasyon Sorununda Anne-Babaların Yapması-Yapmaması Gerekenler

Çocuklarda mastürbasyon nedir, günah mı, mastürbasyon zararları var mı endişesi çocukların kendini suçlu hissetmesine neden olabilir. Aileler çocuğumun pipisinin boyu normal mi diye merak ederken,  özellikle 4-6 yaş aralığındaki çocukların cinsel kimliklerinin keşfi konusunda girişim yaparken suçlanmış olurlar. Bu da onların yetişkinlik yaşamında cinsel uyum sorunu yaşamasına neden olabilir. Bu yüzden çocuklarda mastürbasyon davranışı görüldüğünde, asla suçlayıcı yaklaşmamak gerekir.

Çocuklarda Mastürbasyon Sorunu İçin Cinsel Eğitim Şart

Çocuklarda mastürbasyon konusunda, anne-babalara,  çocuklara 3 yaş çocuğuna cinsellik eğitimi nasıl verilir, çocuklarda cinsellik kaç yaşında başlar,  6 yaşındaki çocuğun cinsel gelişimi nasıl seyreder gibi bilgiler verilmelidir. Unutmayın, çocuğunuzun mastürbasyon davranışı konusunda endişeniz, onun bu davranışı sürdürmesine katkı yapabilir. Öncelikle anne-babalar kendi kaygısını yatıştırıp, çocuk cinselliğiyle ilgili sağlıklı bilgiler edinmelidir. Çocuğunuz mastürbasyon yapmaya başladığında, onun ilgisini başka yöne çekebilir, uyumakta zorlanıyor ve yatışmıyorsa, onun saçlarını okşayıp, masal ve ninniler söyleyebilirsiniz. Anne-babasından uzun süre yalnız kalan çocuklar için mastürbasyon davranışını onunla daha fazla ilgilenerek yatıştırabilirsiniz.

Çocuklarda Mastürbasyon İçin Nerelere Başvurmalısınız?  

Çocuklarda mastürbasyon nedir başlıklı yazımızda okuduğunuz bilgiler, çocukluk mastürbasyonunu durdurmanıza yeterli gelmemişse, çocuk psikiyatri uzmanının yönlendirmesiyle bir çocuk psikoloğuna başvurabilirsiniz. Çocuk psikiyatristi takıntılı mastürbasyon için belki de ilaç desteği önerebilir. Çocuk psikoloğu hem sizinle hem de çocuğunuzla gerekli görüşmeleri sağlayacaktır.

Antalya “çocuklarda mastürbasyon nedir?” sorusunun sık araştırıldığı bir şehirdir. Bu yüzden çocuk cinselliğiyle ilgili bilgi alabileceğin bir çocuk psikoloğu, çocuk psikiyatristine başvurmaktan çekinmemelisin.

 

KAYNAKLAR

  1. Gagnon JH , Attitudes and responses of parents to pre-adolescents masturbation. Arch Sex Behavior, 1985.
  2. Kleeman J, Genital self-stimulation in infant and toddler girls, 1975.
  3. Marcus IM and Francis JJ, Masturbation from infancy to Senescence, New York: International Universities Press, 1975
  4. Sauzier M, Sexual abuse of children and adolescents. Audio Dig Psychiatry, 1984
  5. İnal F, Sonuvar B. (1994) Çocukluk mastürbasyonu. Kontrollü bir ön çalışma. Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Dergisi, 1995
  6. Çocukluk Mastürbasyonu, Sürekli Tıp Eğitimi Dergisi 4.Sayı

 

©2019 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.