Antalya Aldatma Güncesi


Antalya Aldatma Güncesi

Antalya psikolog sitesi, evlilik ve beraberliklerinde sorunlar yaşayan çiftler için bilgilendirici makaleler kaleme aldık. Antalya aldatma güncesi başlıklı bu yazımızda okuyacaklarınız terapiye ihtiyacınız olup olmadığını anlamanıza destek olabilir. Sizlerin sorunlarınızla nasıl baş edeceğinizle ilgili asla bir tavsiyede bulunmak gibi bir niyetimiz yok. Fakat toplumda giderek yaygınlaşan aldatma sorunu ile eşlerin nasıl başedebilecekleriyle ilgili bir fikir edinebileceklerini düşünüyoruz.

Antalya Aldatma Güncesi

 Yazımızda,  “Aldatma Nedir?, Aldatma Sorunu İle Baş Etmek Mümkün Mü?, Aldatma Terapide Nasıl Ele Alınır? Eşler Neden Aldatır?, Aldatılma ile Kaybolan Güven Yeniden Kazanılabilir mi?” başlıkları altında aldatma ve aldatılma konusunu mercek altına aldık. “Aldatıldım, eşim beni aldatmak üzere, sürekli aldatılma korkusu içindeyim” diyorsanız, Antalya ‘da uzman psikolog, psikoterapist ,evlilik terapisti, psikolojik danışma desteğine ulaşmada bu yazı size ışık tutabilir.

Aldatma Nedir?

İlişkilerde yaşanan en acı deneyimlerden birisidir aldatma. İlişkiye üçüncü bir kişinin duygusal ve cinsel olarak dahil olmasıdır. İster uzun süreli olsun, ister bir gecelik kaçamak olsun, aldatma ilişkide yaşanan sorunların yansımasıdır. Aldatma, ilişkide yaşanmış tüm güzel anları da anıları da zehirleyen bir şeydir. Bu yüzden yüzleşmek, sindirmek oldukça zordur.

Eşler Neden Aldatır?

Aldatma bazen ilişkideki sorunlardan, bazen aldatan eşin kişiliğinden kaynaklanabilir. Aldatma genellikle, ilişkide yolunda gitmeyen bir şeylerin,  birbirilerinden hoşnutsuzluk ve tatminsizlik duygularının bir dışa vurumudur. İşte bu yüzden, ilişkide çözümlenmemiş meseleler ihanetle sonuçlanabilir. Aldatma, ilişkide birikmiş basıncı boşaltan bir vana gibidir. Zayıflayan iletişim, küskünlükler, araya örülen duvarlar, duygusal ve fiziksel yakınlıkta azalmalar olur. Duygusal olarak birbirini inciten söz ve davranışlar,  dargınlık, hayata küsmek, aldatma davranışının altında yatan bazı sebeplerdendir. Duygusal yakınlık kaybolunca, cinsel yakınlık da yok olur. Savunma duvarları örülür. Ortada iletişim kanalı kalmaz. Küskünlük ve kızgınlık kaplar. Kin ve nefret; şefkat ve sevecenliği öldürür. Atmosfer zehirlenir. İlişki yavaş yavaş çürümeye ve yok olmaya yüz tutar.

Aldatma ile karşılaşan çiftlerin zayıflayan ilişkilerini gözden geçirmeleri açısından yaşanan acı bir fırsattır. Sorunlar vaktinde fark edilip, çözüm için çaba verilirse aldatma önlenebilir. Antalya evlilik terapisi ‘ne  baş vuran çiftler, aldatmanın ilişkilerindeki anlamını sorgulayabilir, içlerini kemiren ıstıraptan kurtulmanın bir  yolunu bulabilirler.

Aldatma Sorunu İle Baş Etmek Mümkün Mü?

Eşlerden birisi aldatıldığını fark ettiğinde ilişkide büyük bir sarsıntı yaratır. Aldatılma karşısında yaşanan hayal kırıklıkları, incinme, acı ve güvensizliğin unutulup geçmişte kalması oldukça zor ve çok çaba gerektirir. Ancak eşler eğer isterler ve gerekli çabayı göze alabilirlerse, bu acı verici, psikolojik travma etkisi yaratan olayla baş etmenin yolunu keşfedebilirler. Böylesi bir durumda ilişkiyi sonlandırmak isteyebilirler. Ancak, eşler aldatmanın travma etkisini evlilik terapisiyle, aile danışmanı ya da  psikologla görüşerek, yaşanan yoğun duyguları çözümlemenin yollarını öğrenebilirler. 

Psikolojik destek evliliklerini, birlikteliklerini kurtaracaklarını asla garanti etmez. Psikoterapi merkezine devam ederlerse, bu süreçte yaralarını sarma, öfke duygusunu boşaltabilme, daha etkin bir iletişim kurmayı başarabilirler. Psikoterapi desteği, aldatma sonucu çiftin bir birlerini incitmesinin önlemelerine yardım eder. Tabi ki bütün bunlar eşlerin her ikisinin de ilişkilerini onarmak için terapiye aktif ve gönüllü olarak katılımları önemlidir. Terapi süresi, ilişkinin tarihçesine, çocukların varlığına ve bir çok başka değişkene de bağlıdır.

Aldatma Terapide Nasıl Ele Alınır?

Aldatma sorunu ile evlilik terapisine başvuran çiftlerin incinme, öfke, suçluluk, kin, nefret gibi acı duygularını dile getirmeleri amaçlanır.  Zira, bu tür duyguların kaynağı ne olursa olsun, açıkça kabul edilmeye ve yapıcı biçimde dile getirilmeye ihtiyacı vardır. Tabi ki terapi süreci oldukça zordur. Diğer yandan kandırılmış ve aldatılmış olmanın acısını damıtacak en doğru yer de terapidir. Ne olursa olsun, kişinin tekrar kendine ve başkalarına güvenmeyi kazanması açısından bunu yapmaya ihtiyacı vardır. Kendine ve başkasına güvensizlik, yeni bir  ilişkiyi kazanmak ve yakınlık kurmayı güçleştirir.

Aldatılma ile Kaybolan Güven Yeniden Kazanılabilir mi?

Aldatılan eşin tekrar güven kazanması kolay değil, ancak bu mümkündür. Aldatma henüz yeni aşikar olmuş, her şey sıcakken, güven duygusunu geri kazanmayı düşünmek pek olası gelmeyebilir. Ancak, güven duygusu adım adım kazanılır, incinen tarafın zamana ihtiyacı vardır. Belki de işin en zor kısmı yaraların sarılması, acı ve hüznün damıtılması, öfkenin yatışmasıdır. Bunlar yaşandıkça güven gelecekse kendiliğinden gelir.

   Antalya Piskolog sitemizde Antalya Aldatma Güncesi adlı yazımızı sonlandırırken, eğer  aldatma ve evlilik sorunları yaşıyorsanız, size en yakın Antalya’ da uzman psikolog, evlilik terapisti, cinsel terapist ve  aile danışmanı ile görüşmenizi öneririz. Evlilik ve birlikteliklerde aldatma, kıskançlık, geçimsizlik, boşanma, ayrılık gibi evlilik sorunlarının ilişkinizi ve birlikteliğinizi tüketmesine musaade etmeyin. Evlilik sorunları hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, Antalya psikolog sitesinde bulacağınız aşağıdaki linkleri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

Antalya Boşanma Süreci 

Antalya Evlilik Sorunları Güncesi 

 

©2019 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder. 

 

Antalya Evlilik Terapisti-Antalya Psikolog