Antalya Sosyal Fobi Güncesi


Antalya Sosyal Fobi Güncesi

Antalya Sosyal Fobi Güncesi yazımızda, ’’Sosyal Fobi Nedir?, Sosyal Fobi Görülme Sıklığı, Sosyal Fobi Türleri, Sosyal Fobi Belirtileri, Sosyal Fobi Tedavisi?’’  başlıklarını bulacaksınız. Günümüzde giderek yaygınlaşan sosyal fobi belirtileri nedeniyle Antalya ‘daki psikoterapi merkezimize birçok kişi başvurmaktadır. Sosyal fobi tedavisi arayan danışanların yaşadıkları kaygı bozukluğunun yaşamlarını nasıl zorlaştırdığını görmekteyiz. Bu yüzden, Antalya Psikoloji Enstitüsü olarak anksiyete bozukluğu şikayeti olan kişilere, çektikleri sıkıntıların neler olabileceğini fark etmeleri amacıyla bu yazıyı hazırladık.  Eğer Antalya ‘da uzman psikolog arayışınız varsa, okuduklarınız, toplumsal kaygı bozukluğu olarak da bilinen sosyal fobi hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayabilir. Böylece anksiyete bozukluğu belirtileri arasında sosyal fobi nedir daha kolay anlaşılabilir.

Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal Fobi Tedavisi Mümkün Mü?

Antalya Sosyal fobi, kişinin insanlarla karşılaştığında bilincinin kaybolacağı, insanların kendini olumsuz değerlendireceği ve yargılayacağı beklentisinden ötürü kendini toplumdan yalıtmasıdır. Sosyal fobi rahatsızlığınız varsa insanların sizi eleştireceği, olumsuz  değerlendireceğine dair aşırı kaygı duyarsınız. Bu yüzden kendinizi yetersiz, utanç içinde, aşağılanmış, alaya alınmış ve depresyonda hissedebilirsiniz. Eğer yalnız kaldığınız ortamlara nazaran, sosyal ortamlarda kendinizi daha kaygılı hissediyorsanız sosyal fobi, toplumsal kaygı probleminiz olabilir. Sosyal fobi, depresyon belirtileri yaratabilir.

Sosyal Fobi Görülme Sıklığı

Antalya ‘da Sosyal Fobi (Toplumsal Kaygı Bozukluğu) geçmişte tahmin edilenden daha sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Dünyada milyonlarca kişi, kendileri için yıkıcı ve travmatik olmasına rağmen bu kaygı ile yaşamaya mecbur kalıyorlar. Gerek sosyal fobi, gerekse herhangi bir kaygı bozukluğu olsun insanların her an yaşamını güçleştiriyor.

ABD’de yapılan araştırmalara göre sosyal fobi depresyon ve alkolizmden sonra 3. sırada gelen bir psikolojik bozukluktur. Şu an Amerikan toplumunun %7’si sosyal fobi ile baş etmek durumunda kalıyor. Böyle giderse, bu aranın daha da yükselmesi endişe verici.

Sosyal Fobi Türleri

İki tür sosyal fobi vardır. İlki, kısmi sosyal fobide kişi yalnızca bir topluluk karşısında konuşmaktan aşırı derecede korku duyar. Genel sosyal fobide ise her türlü sosyal ortamda bulunmaktan aşırı gerginlik, kaygı ve rahatsızlık duyar. Genel sosyal fobi, kısmi sosyal fobiye nazaran daha yaygındır.

Sosyal Fobi Belirtileri

Sosyal fobi yaşayan kişiler yaşamlarında bir şeylerin ters gittiğinin farkında olsalar da yaşadıklarının bir rahatsızlık olduğunun bilincinde olmazlar. Sosyal fobi belirtileri:

  • Sosyal ortamlarda aşırı anksiyete

  • Sosyal ortamlardan kaçınma

  • Sosyal fobik kişinin düşünceleri karışıktır.

  • Sosyal ortama maruz kaldıklarında kalp çarpıntısı, terleme, titreme, yüz kızarması, kas gerilmesi, mide ekşimesi ve ishal gibi bedensel belirtiler yaşarlar.

Sosyal Fobi Tedavisi Nedir ? Sosyal Fobi Nasıl Geçer ?

Sosyal fobi şikayetiniz varsa psikoterapiyle kolaylıkla tedavi edilebileceği aklınızda olsun. Antalya’ da bilişsel davranışçı terapi en etkili tedavi yöntemidir. Kaygı yaratan düşüncelerin analiziyle gerçekçi düşünmeyi öğrenebilir, davranışçı uygulamalarla kaygıyla yüzleşmek mümkün. Sosyal fobi için terapiye başvuranlar terapistin ofisinde, hayalinde maruz bırakma yöntemleriyle sistemik duyarsızlaştırma ile gerçek yaşamda  adım adım kaygı yaratan ortamlara gidebilirler.

Antalya psikolog sitesinde okuduğunuz Antalya Sosyal Fobi Güncesi başlıklı yazımızın sonuna gelirken, sosyal fobi şikayetiniz olduğunu düşünüyorsanız, Antalya’ daki size en yakın psikologlar,  psikoterapist,  psikolojik danışmanlardan yardım alabilirsiniz. Sosyal fobi, panik atak, agorafobi, panik bozukluğu, özgül fobi, obsesif-kompülsif bozukluk (OKB), travma sonrası stres bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu şikayetlerinizin yaşamınızı olumsuz etkilemsine izin vermemelisiniz. Sosyal fobi ve kaygı bozuklukları hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, Antalya psikolog sitemiz içindeki aşağıdaki videoları izlemenizi, yazıları okumanızı tavsiye ederiz.

 Antalya Depresyon Güncesi 

Depresyon ve Kaygı Belirtilerini Azaltmanın 10 Yolu 

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

 

©2019 Klinik Psikolog, Psikoterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Psikoloji içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder. 

Antalya Psikoterapi-Antalya Psikolog